JALGADE SURIN JA TULITAMINE EI LÄHE ÜLE? Viis tervisehäda, mis võib selle taga peituda

Madis Veskimägi, 3. august 2021

Lühiajaline jalgade tulitamine, surinad ja surve on tuttav enamikule inimestele. Neid saab tunda pärast pikemat kõndi, jooksu ja seismist, jalgade külmetamist, tööd sundasendis, rätsepistet kõval pinnal, jala äramagamist, kitsaid ja liigkõrgeid või madalaid kingi kandes. Kui vaevuse põhjus on lõppenud, lõpeb ka vaevus ilma erilise ravita paari päevaga. Leevenduseks võib kasutada apteekri soovitusel käsimüügiravimeid – valuravimitest näiteks paratsetamooli või ibuprofeeni, paikselt toimivaid soojendavaid või jahutavaid salve, elastiksidet.

Kui aga jalgade tulitamine, surinad ja valulikkus häirivad pikemat aega – nädalaid, kuid või veelgi kauem, on igati mõistlik pöörduda perearsti poole. Need vaevusi võivad põhjustada liigese-lihase-kõõlussüsteem, veresooned, närvid, nahk ja muu. Pikemat aega tulitavad jalad ja nende valulikkus on tavaliselt üks mõne muu haiguse sümptomeid, mida ei tohi eirata ka juhul, kui kõik näib olevat hästi.

Nagu ikka, algab arsti vastuvõtt patsiendi küsitlemisega ehk anamneesi kogumisega. See on ravi alguse ülioluline osa, mida ei tohi alahinnata ega uuringutega kiirustada. Arst võib küsida, millal vaevus tekkis, kus see täpselt paikneb, mis võis sellele eelneda, mis seda ägestab või leevendab, täpsustada kaasnevaid vaevusi ja teadaolevaid kroonilisi haigusi. Järgneb patsiendi läbivaatus arsti kabinetis, üldtunnustatud testid, seejärel vajadusel täpsustavad uuringud, analüüsid ja konsultatsioonid. Kahjuks ei saa haigust alati välja ravida, küll aga leevendada vaevusi, aeglustada kahjustuse süvenemist ja nii parandada ka patsiendi elukvaliteeti.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?