TERVISEUUDISED: miks vanuse suurenedes halveneb suuhügieen ning suunurgad on pidevalt katki?

Eha Kruus, 3. jaanuar 2023

Eesti täisealiste suutervise uuringust selgus, et alates 65. eluaastast suureneb märgatavalt nende hulk, kes pesevad hambaid harva või üldse mitte. Põhjus on nii käelise jõudluse ja osavuse langus kui ka liigeseprobleemid.

95% üle 45aastastest uuritavatest oli mõni hammas juba eemaldatud. Peamine põhjus kaaries või parodontiit, mis tekib ebapiisavast suuhügieenist ja valedest toitumisharjumustest, mille hulka käivad sage näksimine ja magustatud jookide pruukimine. Oluline on külastada hambaarsti vähemalt kord aastas. Spetsialisti pilk leiab kergesti üles algava kaariese kahjustuse, hammaste kulumise või kinnituskudede kadumise. 

Tähelepanuta ei tohi jätta suukuivust. Sülg on loomulik suuloputaja, mis takistab bakterite vohamist ning aitab vähendada hambakattu ja kaariest. Hambaarst Riina Runneli sõnul on vähemalt 500 südame-veresoonkonna ravimit, rahustit ja antidepressanti, mille kõrvaltoime on suukuivus. „Suuõõnt aitavad niiskena hoida nii vee lonksamine kogu päeva jooksul kui ka spetsiaalsed apteegitooted,“ selgitab hambaarst.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?