ÄRA RISKI PIMEDAKS JÄÄMISEGA: glaukoom hiilib ligi nii, et inimene ise ei tunnegi

Siiri Rebane, 3. september 2022

Raske silmahaigus glaukoom, mis võib halvemal juhul jätta inimese pimedaks, ei anna endast kuidagi tunda. Küll aga viitab sellele kõrgenenud silmarõhk! Seetõttu on mõistlik käia kord aastas silmarõhku mõõtmas ka siis, kui mingeid kaebusi pole.

Mõõtmisega võiks alustada umbes 40. eluaastast, kui muid riskifaktoreid pole. „Inimesed, kelle suguvõsas on seda haigust esinenud, peaksid aga kindlasti regulaarselt silmarõhku mõõtmas käima, eriti kui glaukoom on olnud vanavanemail,“ rõhutab silmakliiniku Laservisioon silmakirurg Harras Mölder. 

Kui glaukoomile varakult jaole ei saada ja õigel ajal raviga ei alustata, on pimedaks jäämise oht täiesti reaalne. Doktori sõnul on selliste juhtumite hulk viimasel ajal küll vähenenud, sest mõõtmine on kättesaadav. Aparaate on juurde saadud ja neid on ka prillipoodides. Aga ikka on juhtunud, et inimene satub silmaarsti juurde siis, kui üks silm on juba pime. Patsient ütleb seejuures, et ei tundnud midagi ja kusagilt ei valutanud. „Glaukoomi korral aheneb vaateväli kuni pimedaksjäämiseni. Inimene ei märka seda ahenemist enne, kui asi on tõsine,“ nendib doktor Mölder.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?