Lugeja küsib: kas mul on kodukontorist tööle naastes õigus nõuda oma töökoht tagasi?
Töötan juba paar aastat kodus. Sügisest tahaksin tagasi kontorisse minna, aga minu töökohta seal enam polegi. Kas mul on õigus seda tagasi nõuda?
Kaugtöö kokkuleppe sõlmimisel tasuks tööinspektsiooni juhtiva nõustamisjuristi Vladimir Logatševi sõnul eelistada kirjalikku vormi: leppida see kokku töölepingus või näiteks e-kirjavahetuses. Täpsemad kaugtöö tingimused võivad olla kirjas ka ettevõtte töökorralduse reeglites või kollektiivlepingus. Kirjaliku kaugtöökokkuleppe puudumisel eeldab töölepingu seadus, et töötaja täidab tööülesandeid tööandja ettevõttes (TLS § 6 lg 9).
„Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida, et töötaja töötab väljaspool tavalist töötamise kohta ehk ta teeb kaugtööd. Kui selles on korra kokku lepitud, siis saab seda muuta uue kokkuleppega, mitte niisama üles öelda,“ selgitab Logatšev. „Kui töötaja kaugtööga kaasnevad teatavad kulutused (printeri või töötooli ostmine, elektrienergia kulu jne), tuleb kaugtöö kokkuleppes nendegi kandmises kokku leppida. Kodutööga seotud kulutuste kandmisel peab tööandja arvestama võimaliku erisoodustusmaksuga, kui töövahendid ei olnud seotud tööga või kui tööandjal puudus töövahendite soetamiseks seadusest tulenev kohustus. Elektrikulude kompenseerimisel võib samuti tekkida küsimus, kuidas eristada elektrit, mida kasutatakse töötamiseks ning mida eraotstarbel.“