LUGEJA KÜSIB: millega pean arvestama, kui teen tööampse?

Urve Vilk, 3. juuli 2022

„Kuigi tööampsu ehk ajutise töö korral võib olla suhtlus lühike, peab tööandja sõlmima teiega tavalisel viisil töölepingu või võlaõiguslepingu, tegema kande tööregistrisse ja deklareerima ja tasuma maksudeklaratsioonil TSD kõik tööjõumaksud: tulumaksu, sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakse ja kohustatud isiku puhul kogumispensioni ehk II samba makse,“ vastab maksu- ja tolliameti meediasuhete spetsialist Taavi Luik. Ta lisab, et inimesel on õigus esitada lepingut sõlmides tööandjale avaldus maksuvaba tulu arvestamiseks.

Maksu- ja tolliameti e-teeninduse kaudu saab igaüks kontrollida, kas tema töötamine on nõuetekohaselt registreeritud ja tasu kõigi tööjõumaksudega maksustatud.

Töötukassas töötuna arvel oleku ajal peab Luige sõnul arvestama, et tööampse on lubatud teha kuni kaheksa kalendripäeva kuus ja brutotasu võib kokku olla kuni 261.60 eurot ehk kuni 40% kehtivast töötasu alammäärast. Seda, kas töötamise aeg ja tasu suurus vastas tööampsu tingimustele, kontrollib töötukassa töötamise registri ja maksu- ja tolliameti maksulaekumiste alusel. Kui tagantjärele selgub, et töötamine kestis lubatust rohkem või oli tasu lubatust suurem, lõpetab töötukassa kliendi töötuna arvel oleku tagasiulatuvalt tööle asumisest alates.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?