FOTOLAEGAS | Raeapteegi põnev ajalugu

Raeapteegi muuseum, 3. veebruar 2024

Tallinna Raeapteek on vanim püsivalt samades ruumides tegutsev rohupood Euroopas. Apteegi täpne asutamisaeg pole teada, kuid Tallinna rae märkmeraamatust selgub, et 1422. aastal oli rohupoel juba kolmas omanik. Aastal 2022 möödus kirjalikust esmamainimisest 600 aastat!

Pika ajaloo jooksul on seal apteekriametit pidanud palju väärikaid mehi, eriline au kuulub aga Burchartide suguvõsale. 1580. aastal tuli tööle apteekrisell Ungarist – Johann Burchart Belavary de Sykava. Tema perekonnas valitsenud traditsiooni kohaselt sai vanim poeg alati nimeks Johann ja õppis apteekriks. Kaks aastat hiljem sai Johann Burchart apteegi halduriks ja 1583. aastal sõlmis ta raega rendilepingu. Aastatel 1582–1911 oli apteek kümme sugupõlve Burchartite perekonna valduses.

Aastatel 1911–1940 kuulus Raeapteek Lehberti ja Schneideri perekonnale. 1908. aastal alustas Carl Rudolf Lehbert laboratooriumi ühes nurgas verevaesuse vastase preparaadi Ferratoli tootmist. Seda saab pidada Eesti farmaatsiatööstuse esiktooteks. Sellest, mida keskajal Raeapteegis müüdi, annab tunnistust 1695. aastast pärinev hinnakiri TAXA, kuhu kuulus 54 eri liiki vett, 25 rasva, 128 õli, 20 tinktuuri, 49 salvi, 71 ravimteed jne. Nimekirjas oli ka kummalisi ravimeid, nagu põletatud mesilased, täku kabjad, kõrvetatud siilid, vihmaussiõli, valgeks pleegitatud koerafekaalid ja palju muud. Loetellu kuulus ka armuvalu leevendamiseks ja mälu taastamiseks kasutatav martsipan.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?