APTEEKER VÕRDLEB: millega leevendada köha?
Köha on reflektoorne hingamisteede kaitsemehhanism, mille abil organism püüab takistada hingamisteede ärritajate liikumist sügavamale kopsu. Köhavastase ravimi valimisel tuleb hinnata köha iseloomu: kas see on märg ehk produktiivne või kuiv ehk mitteproduktiivne. Samuti on oluline, kas tekib röga, milline on selle koostis ning kas köha on lühi- või pikaajaline (üle kolme nädala).
Köha põhjustavad sageli viiruslikud või bakteriaalsed hingamisteede infektsioonid, näiteks gripp, äge bronhiit, jm, aga köha võib olla ka märk palju raskemast haigusest. Viirushaigustega kaasneva ägeda köha puhul võib köha leevendamiseks kasutada siirupeid ja muid apteegist saadavaid ravivahendeid. Teistel juhtudel sõltub ravi köha põhjustavast haigusest. Kuna köha on kaitsemehhanism, mis puhastab hingamisteid, siis ei tohi röga eritumise korral köhapärssijaid kasutada. Köha pärssivaid ravimeid kasutatakse ainult lühiajaliselt kuiva ärritava kauakestva köha puhul. Köha puhul on soovitatav rohkelt juua, sest see soodustab röga tekkimist. Samuti aitab aurutamine (inhalatsioon) ja toaõhu niisutamine.
Käsimüügiravimitest aitab köha vastu näiteks looduslikku päritolu luuderohtu sisaldav preparaat Bronchipret – luuderohi pärsib kõditustunnet, mis köha esile kutsub, aga samal ajal teeb ka röga lahti ning sobib nii täiskasvanutele kui ka lastele. Islameli meega köhasiirupit võib kasutada köha korral nii röga lahtistava kui ka köha vaigistava vahendina. Looduslikud rögalahtistid sisaldavad ka aedliivateed ja nõmmliivateed. Ärritava köha korral võib kasutada Islandi samblikuga siirupit.