FOTOLAEGAS | Tähistaevas paelub nii romantikuid kui teadlasi
Augusti pimenevad ööd meelitavad hilisel tunnil õue minema, pead kuklasse ajama või lausa pikali heitma ja tähistaevast imetlema. Erilise elamuse saate, kui võtate öise taevavaatluse ette maakodus või mujal linnade valgusmürast eemal olevas paigas. Mõnusasti pikutades võite otsida taevalaotusest tuttavaid tähtkujusid ja hea õnne korral näha pimeduses sähvatamas langevaid tähti.
Ilmaruum on peale unistajate alati huvi pakkunud ka uurijatele. Tõraveres, 21 kilomeetrit Tartust lõuna pool tegutseb Tartu observatoorium. Selle ajalugu ulatub 19. sajandisse, kui rajati Tartu tähetorn. Tähetornis töötas astronoom Friedrich Georg Wilhelm Struve (1793—1864), kes mõõtis meridiaanikaart, et määrata kindlaks maakera kuju ja suurus. Aastast 2005 kuulub meridiaankaar UNESCO maailmapärandi hulka.
20. sajandi keskpaigas liikus lõviosa observatooriumi teadustööst uude observatooriumisse Tõraveres, kus teadlased eesotsas Jaan Einastoga (94) avastasid universumi kärjetaolise struktuuri. Observatooriumi kunagine direktor, astronoom Tõnu Viik oli lahkesti nõus sobrama pildiarhiivis ja jagama Tiiuga nostalgilisi kaadreid Eesti täheteaduse ajaloost.