5 põhjust, miks jalatallale tekivad villid
Jalatallad on meie keha vundament – nad kannavad meid igal sammul ja peavad vastu pidama nii survele, hõõrdumisele kui ka niiskusele. Kui tallale tekib vill, võib see tunduda pisimure, kuid tegelikult on see sageli märguanne sügavamast tervisehädast. Villid võivad häirida liikumist, põhjustada valulikkust ning halvimal juhul viia haavandumise ja infektsioonini. Mõnikord võib tähelepanuta jäetud jalahädast areneda tõsine seisund, mille ravi on keerukas ja aeganõudev.
Kui jalatald valutab, punetab või villitab, tasub abisaamisega alustada perearsti juurest. Läbimõeldud küsitlus, hoolikas läbivaatus ning vajadusel analüüsid või saatekirjad eriarstile aitavad leida täpse põhjuse ja pakkuda sobivat ravi.
Miks on jalad nii tundlikud? Meie jalad on tihedalt verega varustatud ja närvidega läbi põimunud. Sääre ja labajala arterid toovad kudedesse hapnikku ja toitaineid. Samas on jalalaba allosa pidevas kontaktis jalatsite ja maapinnaga. Nahk peab olema vastupidav, ent piisavalt tundlik, et tajuda maapinda. Pöiavõlvi lamenemine, liiga kitsad või ebasobivad jalanõud, sünteetilised sokid ja niiskus loovad keskkonna, kus väiksemgi mure võib paisuda suureks. Nii võib jalatallale tekkida vill või lausa haavand. Vill ei teki alati lihtsalt hõõrdumisest – see võib olla tervisemure esmane märk. Kuiv nahk, seeninfektsioon, allergiline reaktsioon, diabeet või vereringehäire vajavad kõik omaette tähelepanu ja ravi.