Lugeja küsib: mis kuulub tasuta vältimatu hambaravi alla?
„Kõigil täiskasvanutel on õigus saada tasuta vältimatut hambaravi, sõltumata sellest, kas neil on ravikindlustus või mitte,“ ütleb Tervisekassa kommunikatsiooni ja turundusspetsialist Ave Jüriöö.
Tema sõnul ei kuulu kõik hambaravis esmaabi nõudvad seisundid tingimata vältimatu hambaravi alla. Tasuta vältimatut hambaravi osutatakse juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse – vältimatut abi osutatakse erakorraliselt selliste haigusseisundite korral, mis vajavad hamba väljatõmbamist või mädakolde avamist. „Seda, kas tegemist on vältimatut hambaravi nõudva seisundiga, otsustab hambaarst. Seisundid, mille korral patsient vajab kiireloomulist vältimatut abi on hambatraumad, ulatuslik turse näo-lõualuude piirkonnas, suuavamistakistus, tarkusehamba raskendatud suhulõikumisest tingitud põletik, hamba tõmbamise järgne haavapõletik, ägedad süljenäärme haigused ja ägedad alalõualiigese haigusseisundid.“
Teenused, mida osutatakse vältimatu hambaravina, on patsiendi uurimine ja konsultatsioon, tuimastus, ühe või mitme juurega hamba eemaldamine ja sügavalt murdunud hamba või purunenud hamba eemaldamine, mädakolde avamine ja ravimenetlus, trauma haava korrastus, lukseerunud hamba tagasi asetamine, verejooksu peatamine õmblusega, järelkontroll pärast kirurgilist sekkumist, hamba või implantaadi eemaldamine ja hamba või kogu suu röntgenülesvõte. Teiste esmaabi nõudvate seisundite korral osutatakse tasulist abi kokkuleppel raviarstiga.