Mis saab kodulaenust, kui laenuvõtja sureb?
Pärima õigustatud isik saab pärandist loobuda kolme kuu jooksul alates hetkest, kui pärija saab teada pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest. Kui isik pärandist loobumise avaldust õigel ajal ei tee, loetakse ta pärandi vastu võtnuks. „Pärandi vastu võtnud pärijatele läheb üle pärandvara — kõik pärandaja õigused ja kohustused, sealhulgas pangalaenude tagastamisega seotud kohustused,“ vastab Coop Panga kodulaenude äriliinijuht Karin Ossipova.
Kui pärandvaraga on seotud pangalaen, soovitab Ossipova potentsiaalsetel pärijatel laenu väljastanud pangaga ühendust võtta esimesel võimalusel. „Kui pank saab teada laenusaaja surmast enne, kui pärijad pangaga ühendust võtavad, teeb ka panga esindaja jõupingutusi võimalike pärijatega kontakti saamiseks, et leppida kokku, kuidas, millises summas ning kas üldse makstakse laenu tagasimakseid kuni pärimistunnistuse väljastamiseni,“ lisab ta.
Ossipova märgib, et kui tegu on laenulepinguga, millega on seotud kaaslaenusaaja, maksab viimane laenu tagasi tavalises korras. „Surnud laenusaaja sissetulekud võisid olla aga peamiseks laenu tagastamise allikaks ning kaaslaenusaaja maksevõimest ei pruugi piisata kogu laenu jäägi tagastamiseks esialgselt kokku lepitud tingimustel,“ nendib Ossipova. Sellisel juhul tuleb samuti pangaga ühendust võtta, et edasised tegevused läbi arutada. Pärijad võivad näiteks omavahel kokku leppida, kes laenu tasumise enda peale võtab. Tuleb aga silmas pidada, et pärijate vahel kodulaenu kohustuste jagamine eeldab ka panga nõusolekut. „Kuni pole väljastatud pärimistunnistust, pole selgunud ka tegelikud pärijad ja seni ei saa laenulepingus muudatusi teha — näiteks pole võimalik sel ajal kehtestada maksepuhkust ega lepingut pikendada.“