Põletik või kukekannus? Viis põhjust, miks kand valutab
Valulik kand on sage vaevus. Tihtipeale see küll häirib üksjagu igapäevategevust, kuid mitte niivõrd, et pöörduda arsti vastuvõtule. Iga elukogenud kaasteeline jagab oma tähelepanekuid ja soovitusi, millega on tegu ja mida peaks tegema. Nii võidakse vaevuse leevendamiseks kasutada mooduseid, mis ei ole kõige mõistlikumad.
Teatakse, et kannavalu võib põhjustada kukekannus ja selle raviks tuleb kanda suruda vastu külma kirvest, jahutada või kuumutada, käia paljajalu või hoopis kõrgetel kontsadel või võtta mõnd ravimit. Kõigil neil on oma tõepõhi all, kuid need saavad mõjuda vaid vastava seisundi olemasolul.
Pikemaaegse kannavaluga on siiski mõistlik pöörduda perearsti vastuvõtule. Igasuguse vaevuse, ka kannavalu, täpsustamine algab patsiendi hoolika küsitlemisega. Uuritakse vaevuse kestuse ja paiknemise kohta, mis võis selle esile kutsuda ja millised võtted ägestavad ja leevendavad valu. Ühtlasi kaardistatakse kaasnevad haigused. Seejärel toimub haige läbivaatus arstikabinetis — vaatlus, katsumine, pöiavõlvi, verevarustuse ja närvitalitluse hindamine. Järgnevad põhjendatud uuringud — analüüsid, piltdiagnostika, närviuuring ja muu. Seejärel arstlik kokkuvõte, eristusdiagnoos ja põhjendatud ravi valik. Kõik see võib olla paras väljakutse, sest kannavalu põhjuseid on tõesti palju, samal ajal võib olla ka mitu haigust.