APTEEKER SOOVITAB: probiootikumid aitavad kõhu korras hoida

Yulia Nesterovich, 3. oktoober 2023

Probiootikumid on soolestikus elavad kasulikud bakterid ehk bioloogiliselt aktiivsed mikroorganismid, kelle ainevahetuse üks lõpptooteid on piimhape. Toidulisandina on soovitatav probiootikume võtta normaalse mikrofloora taastamiseks organismis, näiteks pärast antibiootikumikuuri.

Mikrofloora on inimorganismis elavate mikroorganismide kogum. Inimese tähtsaim mikrofloora on seedetraktis. Soolestikus asub umbes 70% inimorganismi immuunrakkudest, kuid oma mikrofloora on ka nahal, higi- ja rasunäärmetes, kõikidel limaskestadel, suus, bronhides, suguorganites ja maos. Mikroflooral on palju ülesandeid, näiteks valkude, süsivesikute ja rasvade lõhustamine, vitamiinide, hormoonide ja fermentide väljatöötamine, toksiinide ja kahjulike ainete neutraliseerimine, samuti ainevahetuse ja soolestiku gaaside tagamine. Normaalse mikrofloora põhimassi ligi 95% ulatuses moodustavad kasulikud piimhappebakterid, nagu bifidobakterid, laktobakterid ja bakteroidid.

Kui mikrofloora on häiritud, areneb soolestikus düsbakterioos ehk suureneb kahjulike mikroorganismide osa. Organismi kaitsevõime nõrgeneb ning tõuseb vastuvõtlikkus nakkushaigustele, tekivad seedehäired nagu kõhukinnisus või -lahtisus, kõhugaasid, soor, tupeseen, samuti võivad tekkida nahaprobleemid (akne, ekseemid jms) ning tõsisemad tervisehäired nagu allergia ja ärritunud soole sündroom.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?