ARMAS ESE | Esivanemate kaunis pulmakink – kirsiõitega serviis
Keeleteadlane Krista Kerge võtab Tiiu vastu omas kunsti, raamatuid ja kauneid nõusid täis hubases kodus. Eriti armsad on talle vanavanaema pulmaserviisist alles jäänud kann ja suhkrutoos.
Jaanipäeval 1930 laulatati Tallinnas Jaani kirikus Krista memm Gertu ja vanaisa Harry. 24 aastat varem, jaanipäeval 1906 olid sealsamas kirikus abiellunud memme vanemad, Mathilde Elisabeth Paiasson Tallinnast ja Gustav Adolf Pohla, kes oli Tallinna jõudnud Kapu külast Koeru kandist. Ühiseks perenimeks sai Pohla. Pulmadeks kingiti neile kaunis kirsiõitega serviis, mis pärines Riia Jakschi kaubamajast – sealne töökoda maalis portselani umbes nagu meil Langebraun.
Koos Mathilde ja Gustaviga seadis Jakschi serviis end sisse Tallinnas Lai tn 9. Pika elu said nende samas sündinud lapsed Gustav Pohla ja Gertrud Pohla, abielunimega Pärkma – Krista jaoks onu Gutt ja memm. Memm meenutas oma kodu kui kohta, mis oli kõigile avatud ja kus õhtuid täitis ühine musitseerimine. Selles peres sai Tallinna Gustav Adolfisse õppima tulles peavarju Krista tulevane vanaisa Harry, onu Guti klassivend. 1929 lõpetas memm Kommertsgümnaasiumi. Varsti vanaisa ja memm abiellusid, 1933. aastal sündis Krista ema ja 1939. aastal onu. Vanavanaisa Gustav aga seadis oma praksise sisse Raplas, kus tal oli Tallinna maanteel ilus maja. Võime ette kujutada, et see kaunis kirsiõitega serviis on näinud väga ilusad aegu. Kuid paraku ka väga kurbi.