COVID hiilib ikka ringi | Karmen Joller: mida rohkem kroonilisi haigusi, seda suurem on tõenäosus pika haigestumise tekkeks

Karmen Joller, riigikogu liige, perearst, 3. oktoober 2023

Viirustehooajal tasub meeles pidada, et COVID pole kuhugi kadunud ja ka gripp levib. Kui inimesel on korraga mitu kroonilist haigust, on raske kuluga gripi, koroona ja selle pika variandi tekke tõenäosus suurem.

COVID-19 on inimkonda oma haardes hoidnud varsti juba neli aastat. Selle ajaga on maailmas olnud üle 695 miljoni haigusjuhu ja rohkem kui 6,9 miljonit inimest on kaotanud elu. Nüüdisaegne arstiabi ja vaktsiinid on koroonasse suremust kõvasti vähendanud – kui see viirus oleks maailma tabanud sada aastat tagasi, olnuks pilt hoopis teine.

Ühe hiljutise, umbes aasta tagasi avaldatud uuringu kohaselt on koroonavastased vaktsiinid ära hoidnud umbes 20 miljoni inimese surma. Arengumaad, kus vaktsiin polnud inimestele kättesaadav, olid eriti kehvas seisus – sama uuring leidis, et kui 20% rahvastikust olnuks neis riikides vaktsineeritud, oleks seal suudetud ära hoida u 45% surmasid.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?