APTEEKER VÕRDLEB: milline magneesium imendub kõige paremini?
Magneesium reguleerib organismis paljusid biokeemilisi ja füsioloogilisi protsesse ning mõjutab ka ainevahetust. Magneesiumi on vaja valkude sünteesiks, normaalseks närvitalitluseks, lihaskoe (sh südamelihase) lõõgastamiseks ja luukoe tugevdamiseks. Samuti reguleerib ta näiteks kaltsiumi-, kaaliumi- ja naatriumiioonide ning fosforiühendite hulka rakus. Magneesiumi võtmine enne magamaminekut aitab paremini uinuda.
Organismi magneesiumivajadus on keskmiselt 300–400 mg, kuid regulaarselt spordiga tegelevad inimesed, rasedad ja imetavad naised, kiire kasvu eas lapsed ja eakad vajavad magneesiumi rohkem. Liigne alkohol, pidev gaseeritud jookide joomine ning mõned ravimid (nt kortikosteroidid, diureetikumid) viivad magneesiumi kehast välja.
Magneesiumipuudus tekib kiiremini diabeetikutel ja dieedipidajatel, maksatsirroosi, ateroskleroosi, neeruhaiguste ja kroonilise kõhulahtisusega inimestel. Ka väga rasvane, kaltsiumi- ja D-vitamiinirikas toit segab magneesiumi imendumist. Magneesiumipuudus kehas põhjustab lihaskrampe ja -nõrkust, koordinatsioonihäireid, ärevust, südame rütmihäireid, migreeni, unehäireid, depressiooni, närvilisusehoogusid ja väsimust. Magneesiumi liiga suur annus annab kõhtu lahtistava efekti.