VÄGA SAGE MURE: viis põhjust, miks nina luriseb

Madis Veskimägi, 3. märts 2024

Lurisev nina on vaevus, mida on tundnud igas vanuses inimesed. Küllap on lapsepõlves kuuldud pragamine – ära lurista nina! – tuttav igaühele. Koroonaajastu saabudes põhjustasid ka väiksed köhatused ja ninanuuskamine seltskonnas üldist pahameelt. Ninaluristaja oli juba niigi õnnetu oma vaevuse pärast ja kui sellele lisandusid hävitavad pilgud kaaslastelt, tegi see olemise nii vaimselt kui ka füüsiliselt raskeks.

Iga inimene on lapseeast alates oma nina spetsialist. Teatakse hästi, millal ja millest võib see hakata tilkuma ja lurisema. 4-5 päeva on see aeg, kui enamik ninalurinaid saavad käepäraste vahenditega lahenduse. Kui vaevused kestavad kauem ega mõtlegi taanduda, on kõige mõistlikum pöörduda kodulähedasse tervisekeskusse ja kurta oma vaevusi meditsiiniprofessionaalidele – õele ja arstile.

Lurisev nina ei olegi ainult nohu, täpsustamine algab patsiendi hoolsa küsitlemisega. Millal vaevus tekkis, kas sellega kaasnevad palavik, kurguvalu, öine köha, kummardudes tekkiv survetunne ja valu põskedes ja otsmikus, lõhna ning maitsetaju muutus? Kas võib olla seos õietolmude, koduloomade, toitude, keemiliste ainete, värvide, suitsude või muude teguritega? Kas kasutatakse ninna manustatavaid keemilisi- ja narkoaineid? Kas on järk-järgult süvenev ninahingamistakistus, vinav lehk hingamisteedest, ninaveritsus või muu?

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?