ENESETUNNE ON NII VILETS! Viis põhjust, miks köha ei lõppe

Madis Veskmägi, 3. mai 2024

Kes meist poleks köhinud. Sagedamini käib köha kaasas hingamisteede viirusinfektsioonidega. Selline köha võib tekkida enne päris haigeks jäämist, püsib tugevamana kolm-neli päeva ja möödub umbes nädalaga. Lisanduda võivad vaevused, nagu kurguvalu, palavik ja üldine sant enesetunne.

Tavaliselt on köha kinnisem haiguse alguses, see võib olla päris tugev ja piinav, kuid välja ei õnnestu midagi köhida. Mõne päevaga muutub köha lahtisemaks ehk hingamisteedest väljub röga. See võib olla värvitu või värviline, viimane võib vajada raviks arstiretseptiga ravimeid. Köha on ebameeldiv nii köhijale kui ka tema läheduses viibijatele. Koroonaaja kogemus on hoiatav – üks koroonahaige võis köhides anda raske tõve edasi kahele-kolmele tervele, omikrontüvega nakatanu isegi üheksale inimesele. Ja koroona ei ole sugugi kadunud.

Kui köha kestab koduravivõtetest ja käsimüügiravimite kasutamisest hoolimata üle nädala, tuleb pöörduda arsti vastuvõtule. Tohtrid räägivad kroonilisest köhast siis, kui see on püsinud lastel üle nelja ja täiskasvanutel üle kaheksa nädala. Ladusa diagnoosimise ja õige ravi määramise aluseks on patsiendi hoolas küsitlus: köha kestus, röga värv ja lehk, kas köhides tuleb ka verd, õhupuudus, vilistav või nurruv hingamine, palavik, köha teke kindlates olukordades, kutsetegevus, perekonnas esinevad haigused, juba tehtud uuringud ja rakendatud ravi, teiste haiguste raviks määratud ravimid, teised kehalised vaevused, nagu kõrvetised; köha tekke seos söögikordade ja kehaasendiga, kehakaalu muutus... Loetelu võiks jätkata.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?