Pihlak, kaitsev pihlapuu täidab kogu rahvasuu
Pihlakaga seotud rohked uskumused täidavad niigi juba kogu rahvasuu, nii et tema ravivad omadused kipuvad kõige muu varju jääma. Maagilist on siin sestap kordi rohkem kui teaduspõhist. Pihlaka levialadel on see puu olnud üks austatavamaid, tema peamiseks rolliks on maagilise kaitse pakkumine. Just kodu kaitseks istutati pihlakas maja juurde või kinnitati pihlakaoksi ukse, värava või kolde kohale.
Eestlased on pihlakale omistanud tõrjemaagilist mõju nähtavasti vilja otsas oleva viisnurka ehk viisakandi meenutava moodustise tõttu. See väekas nõiamärk ühes marjade tuld meenutava värvusega on aluseks uskumusele, mille järgi kaitseb pihlapuu hooneid tulekahju, eriti äikese eest. Pihlaka seos äikesejumalaga põhineb legendil – see puu olevat päästnud allmaajõe voogudesse sattunud Thori, kes pihlakast kinni haarates suutnud veest välja ronida. Tänutäheks saanudki pihlakas võime pakkuda pikselöögi korral kaitset.
Eks tare man oli õige mugav hinnata pihlakasaaki – sügisene marjarohkus kuulutavat ette peatset sõda, käredat talve või vanatüdrukute mehelesaamist. Kes teab, vahest tõstab pihlakas viimase läbi iivetki, kuigi kindlam on ikka iseendale loota.