RAHVAMEDITSIIN | Vana vägev hõlmikpuu pole sugugi uhhuu
Kui tahate ettekujutust saada, milline nägi dinosauruste ajal välja osagi meie planeedi taimestikust, tasub silme ette manada hõlmikpuu. Elusaks fossiiliks nimetatav ja maailma vanimaks puuliigiks peetav hõlmikpuu on mitmes mõttes eriomane ravimtaim.
Tallinna hõlmikpuu põhjustas isevärki sotsiaalse nähtuse – hõlmikpuu sündroomi: 1980ndate lõpus plaaniti ehitada Estonia teatri uut hoonet ja vägevat tribüüni punarongkäikude vastuvõtmiseks. Selleks tulnuks aga hävitada 35 hoonet ja sadade teiste puude seas Süda tänava ja Pärnu maantee nurgal kasvav Euroopa põhjapoolseim hõlmikpuu. Puhkesid ägedad vaidlused, mille käigus ühiskonna eri huvirühmad üksteisega tülli pöörasid. Nähtuse sündroomiks nimetamisega püüti halvustada suurürituste takistajaid, kes ületähtsustavat ebaolulist. Ometi nüüdses kõnepruugis puukallistajad võitsid, Moskvast jäi raha saamata ning üle 115 aasta vanune 13 m kõrgune (2017. aastal mõõdetud) ja aastast 1966 looduskaitse alune hõlmikpuu kasvab uhkelt edasi.
Loodetavasti on tal veel pikk eluiga, sest hõlmikpuu võib elada tuhande aasta vanuseks. Samas vaimus võiks lisada, et kui keegi on sündinud loll, siis seegi on kauaks. Nimelt – seda aga võetagu naljana – on hõlmikpuu ainus ravimtaim, mis lolluse vastu aitab. Aga kahjuks mitte kaasasündinud lolluse vastu, mille korral tuleks üritada ennast natukegi harida ja võimalikult palju vait olla. Selline nähtus tuleb ju tuttav ette, eks ole? Näituseks televiisoris, raadios või ajaleheski, kommentaariumidest rääkimata.