TUNTUD KODUTOHTER: pärn on pehme, pärn on püha, muudab tervemaks su üha

Ain Raal, proviisor, 3. juuli 2024

Germaanlastel kehastas pärn ilu, naiselikkust, graatsiat ja õnne. Teistegi rahvaste juures on pärna seostatud pehmuse ja naissooga, pärn sümboliseerib ka ravimist ja rahu.

Saksamaal on pärnapuu olnud seltsielu sõlmpunktiks, olgu siis külapärnana (Dorflinde), tantsupärnana või hoopis kohtupidamise paigana, kus esile on toodud pärna naiselikult halastavat loomust. Pärna all peeti nõu ja pidutseti, siin sõlmiti lepinguid ning laulatati noorpaare. Levinud oli komme otsuste kinnitamisel kolm korda vastu pärnatüve koputada.

Eestimaal kuulub pärn seltsis tamme ja männiga peamiste pühapuude hulka. Rahvapärimuses tänu oma erilistele raviomadustele tuntud Hiiumaa Kõrgessaare valla püha Ülendi niinepuu süütas kellegi kuri käsi 22. septembril 1989. Iidne pärnapuu küll näiliselt hävis, kuid samas paigas tärganud noored pärnad on sama pühad kui nende eelkäija. Nende erilisus võrsub pühast paigast, maast. See on omal kombel kui põline eestluse sümbol: meie rahvast on püütud küll küüditada, küll tappagi, kuid oleme kõige kiuste rahvana püsima jäänud ja koguni oma eestikeelse kõrghariduse säilitanud. Eestlust ei olegi võimalik hävitada, sest meie juured ulatuvad sügavale isamaa mulda, ja see maa on püha.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?