APTEEKER VÕRDLEB: mis pakub leevendust päikesest põlenud nahale?

Yulia Nesterovich, 3. juuli 2024

Kuna Eestis on suhteliselt vähe päikesepaistelisi päevi, siis esimesel võimalusel püütakse ilusast ilmast maksimumi võtta. UV-kiirgus võib aga tekitada päikesepõletust, mille tulemusel nahk muutub valusaks ja punaseks.

Päevitamiseks tuleb valida oma nahatüübiga sobiv viis: vältige päikese käes olemist siis, kui päikesekiired on kõige intensiivsemad (kella 12–15), kandke peakatet, päikeseprille ja rõivaid, mis kaitsevad päikesekiirguse eest ning kasutage päikesekaitsevahendit, millel on suur päikesekaitsefaktor, näiteks SPF 30–50. Päikesepõletus võib olla nii kerge kui ka raske. Päikesepõletuse tundemärgid on naha punetus, valulikkus, ebamugavustunne. Raskema päikesepõletuse korral võivad tekkida tursed ja villid ning palavik. Päikesepõletuse peale ei tohi panna kuumust isoleerivat ainet, seega Panthenol päikesepõletuse korral ei sobi, sest takistab naha jahtumist. Erinevad salvid, kreemid, rasv, või, hapukoor põletuse korral samuti ei sobi. Kui naha pinnale tekib rasvane kiht, siis kuumus ei pääse välja ja läheb edasi sügavamatesse kudedesse. Põletust tuleb jahutada ja desinfitseerida.

Pärast päevitamist on ööseks soovitatav kanda nii kehale kui ka näole päevitusjärgne niisutav kreem, mis kinnistab päevitunud jumet ja aitab taastada naha niiskussisaldust. Selleks sobivad päevitusjärgsed tooted, mis sisaldavad nahale kasulikke aineid, näiteks aaloeekstrakti, E-vitamiini, mentooli, glütseriini jne. Apteegis on saadaval ka teepuuõli (Burnshield) sisaldavaid geele, mis jahutavad, leevendavad valu, vähendavad põletusnähte ja rahustavad nahka, mis sobivad ka raskema päikesepõletuse korral. Mõni ravim soodustab päikesepõletust, näiteks akne, psoriaasi ja kõrgvererõhu vastased ravimid, osa antibiootikume, rasestumisvastased tabletid, valuvaigistid ja antidepressandid. Tutvuge enne päikese käest viibimis hoolikalt oma ravimite infolehtedega!

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?