Põiepõletik – naiste sage mure

Yulia Nesterovich, 3. november 2024

Põiepõletikku esineb naistel umbes viis korda sagedamini kui meestel, sest naistel on kuseteede pikkus põieni lühem kui meestel ja mikroobide sattumine põide on tõenäolisem. Tihtipeale põhjustab põiepõletikku kolibakter (ld k Escherichia coli), mis paikneb tavaliselt seedetraktis.

Kõige sagedasemad riskitegurid on külmetus, mikroorganismide tasakaalu häire või immunsüsteemi nõrgenemine mingil muul põhjusel. Naistel võib põiepõletikku sageli põhjustada seksuaalpartneri vahetamine, sest organism peab kohanema uue partneri mikroflooraga. Ebameeldivus- ja valutunde leevendamiseks ning põletiku põhjuste ravimiseks leidub apteekides palju tõhusaid looduslikke vahendeid. Näiteks võib juua neeru- ja põieteesid, mis sisaldavad eri ravimtaimi (kaselehed, kuldvits, kummel, pohl, petersell jt). Need suurendavad uriini eritumist ja vähendavad kuseteede põletikulisi vaevusi. Paljud apteegisegud sisaldavad leesikat, mis on väga hea antiseptilise toimega. Tõhusalt aitavad ka jõhvikapreparaadid, mis muudavad põie keskkonna happelisemaks ning see takistab haigustekitajate kinnitumist limaskestale. Lisaks takistavad jõhvikas sisalduvad komponendid bakterite kinnitumist kuseteede seintele ja nende paljunemist. Põiepõletikuvastastesse preparaatidesse on lisatud ka teiste ravimtaimede ekstrakte, näiteks kaselehte, peterselli, kõrvitsaseemneid ning ka C- ja E-vitamiini.

Leevendust saab ka siis, kui loobuda kohvist, alkoholist ja vürtsistest toitudest, lisaks aitavad valuvaigistid. Kui sümptomid on väga ägedad, tuleb aga teha bakterite külv, et selgitada, kas tegu on bakteriaalse infektsiooniga. Alles siis saab arst määrata antibakteriaalse ravi.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?