ARMAS ESE | Haamrike kui eneseteostuse sümbol

Kaie Nõlvak, 3. detsember 2024

Riina Mägil (67) on alles väike haamer, mis oli kord tema ema vajalik tööriist viltkübarate vormimisel. Tütre sõnul on see pealtnäha tavaline asjake 98aastaseks elanud ema eneseteostuse ja loova vaimu sümbol.

„Ema astus neiuna Tallinna Kergetööstuse Tehnikumi ja oleks valinud mõne teise eriala, aga kuna peakatete õpperühm oli tühjavõitu, keelitati teda minema just sinna ja ema nõustus. Aastakümneid hiljem tunnistas ta, et just neid oskusi ja teadmisi läks tal hiljem väga vaja,“ räägib Riina, kellel on ema tööga seoses meenutada ka värvikaid lugusid.

1960. aastate keskpaiku kutsuti Marta Vilu juhatama Rakvere õmblusvabriku Virulane laiatarbetsehhi. See loodi selleks, et villasest riidest mantlite tootmisel tekkinud kanga- ja kunstkarusnahajäägid otstarbekalt ära kasutada. Neist hakati tegema mütse, mantlivöösid, vahvaid mänguloomi jne. „Uusi tootemudeleid mõtles välja ja katsetas ema tihti öisel ajal koduse köögilaua taga. Kui pere oli õhtusöögi lõpetanud, lõi ema lahti oma loomingulise labori. Just loomingulisus oli see, mis teda töö juures võlus. Oma eluõhtul kinnitas ema, et sai teha täpselt seda, mida ise tahtis.“

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?