Viis põhjust, miks keelel on laigud või haavandid

Madis Veskimägi, 3. detsember 2024

Keele ja suu limaskesta muutused on sagedased. Ühelt poolt võib normaalne ilma haigusliku muutuseta keel näha igal inimesel välja erinev – kõigil on väiksed erisused. Samas võivad muutused olla väga eripalgelised – keele värv võib olla erkpunane, valkjas, hallikas, pruunikas või mustjas.

Keelele võivad tekkida lõhed, aga ka karvakesi meenutavad muutused või haavandid, mis omakorda võivad olla nii valulikud kui ka valutud. Keel võib olla kaetud paksu koorikuga, mis võib erineda paksuse, värvi ja pinna ebatasasuse või sileduse poolest.

Keele ja suu limaskesta muutusi on inimesel endal päris lihtne vaadelda, pole vaja muud kui peeglit ja head valgust. Jälgimisega ei maksa aga liiale minna – muretsemine ja doktor Google’i nõuanded võivad teha palju paha. Inimene kaotab hingerahu, käib arstide juures, tehakse uuringuid, kuid konkreetset haigust ei leita. Arsti konsultatsioon on vajalik vaid siis, kui märkate keelel muutust, mida seal varem pole olnud ning see muutus kas püsib või suureneb, tekib valuga või valuta haavandumine. Neil juhtudel on mõistlik pöörduda kas hambaarsti või perearsti vastuvõtule.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?