Pesu peske nii harva kui võimalik ja nii sageli kui vajalik

Urve Vilk, 3. detsember 2024

Tark kandja hoolib oma rõivastest ega kanna neid senikaua, kui need on silmanähtavalt määrdunud. Sel juhul saab kasutada pehmemat pesuainet ja seda kulub ka vähem. Aga ka liialt sage pesupesemine pole mõistlik.

Pesemise mõte on muidugi selles, et pesu saaks puhtaks, ütleb Tallinna tehnikakõrgkooli lektor Diana Tuulik. „Vähem oluline ei tohiks olla aspekt, kuidas pesuvahendis olevad ained võivad mõjutada meie tervist ning keskkonda.“ Seejuures pole tema sõnul vahet, kas pesuaine on pulber, geel või muu.

Pesuvahendid sisaldavad ühendeid ja pindaktiivseid aineid, mis aitavad mustusel tekstiili küljest lahti tulla ja vesilahusega eemalduda. Kaubamärkide tooted erinevad omavahel selle poolest, milliseid keemilisi ühendeid on kasutatud. „Samas on see info pakendil üliväikeses kirjas, nii et sageli ei näe ma seda ka prillidega lugedes,“ tõdeb Tuulik. Ta ütleb, et ega pakendil välja toodud keemilised ühendid teda väga ei kõnetagi, kuna ta pole keemik, vaid tekstiiliinimene. „Seega minu enda seisukoht on, et kuna keskkond meie ümber, kaasa arvatud tekstiilid, sisaldavad kõikvõimalikke toksilisi ja vähem toksilisi kemikaale, ei taha ma, et pesupesemisega kaasnev võiks tervisele või keskkonnale kahjulik olla.“ Seetõttu soovitab ta kasutada võimalikult vähe pesuvahendeid, milles on kõikvõimalikke keemilisi ühendeid, mis aitavad mustusel lahti tulla – need ei ole tavaliselt väga keskkonnasõbralikud.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?