Herilase- või mesilasehammustus võib saatuslikuks saada

Urve Vilk, 3. mai 2025

Mesilas- või herilasmürgiallergia võib tekkida igas eas, kuid sagedamini on seda täiskasvanutel ja harvemini lastel, ütleb SA Viljandi Haigla ambulatoorse ravi kliiniku sisearst-allergoloog Eleri Luhamets.

„Allergia tekkimist herilas- või mesilasmürgile ei saa ennustada, kuid allergia tekkimise eelduseks on varasem kokkupuude putukamürgiga, mille tõttu võivad tekkida immuunvastusena organismis antikehad putukamürgile. Korduval kokkupuutel putukamürgiga võib tekkida inimesel allergiline reaktsioon,“ selgitab arst.

Putukamürkidele esineb kahte sorti – toksilist ja allergilist – reaktsiooni. „Toksiline reaktsioon võib tekkida ka siis, kui varem pole nõelata saadud ning selle raskus sõltub organismi sattunud mürgi kogusest. Tavaliselt tekib pistekohale turse, valulikkus, punetus ja naha kuumamine alla 10sentimeetrise diameetriga ja see paraneb 24 tunni jooksul. Allergilise reaktsiooni tekkimiseks on vajalik eelnev kokkupuude putukamürgiga ehk inimene peab olema varem nõelata saanud. Putukamürgi allergia puhul võib tekkida suurem paikne reaktsioon, samuti võib turse tekkida nõelamise kohast eemale. Kõige raskem on süsteemne allergiline reaktsioon ehk anafülaksia, mille puhul võib peale nahaturse tekkida ka kiiresti üle keha leviv sügelev nõgeslööve, kurgu turse ja sügelus, hingamisraskus, raskematel juhtudel ka vererõhu langus, teadvusekadu ja šokk, mis võib lõppeda surmaga,“ kirjeldab allergoloog.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?