VERI NÄITAB HAIGUST: need on kõige tavalisemad aneemia põhjused
Hemoglobiin on rauda sisaldav, verele punast värvust andev valk, mille peamine ülesanne on hapniku viimine kopsudest kõikidesse organitesse ja kudedesse. Madalat hemoglobiinitaset nimetatakse aneemiaks ehk kehvveresuseks ja see viitab vajadusele inimese tervislik seisund põhjalikuma jälgimise alla võtta.
Põhjuste selgitamisel tuleb kõigepealt teha vereanalüüs, millega saab hinnata erinevaid näitajaid nagu raua- ja vitamiinipuudus või neeruhaigused, ütleb Confido üldarst ja uroloogia arst-resident Markus Kiili. „Lisaks saab teha peitevere testi roojast võimaliku seedetrakti veritsuse hindamiseks ja kui osutub positiivseks, planeerida täiendavaid uuringuid, näiteks gastroskoopia või koloskoopia.“
Ta lisab, et üha kättesaadavamaks on muutunud sõrme otsast võetav kiiranalüüs, mida saab juba ka paljudes apteekides kohapeal teha. „Kiiranalüüside vastuste täpsus on loomulikult madalam tavalisest vereproovist, kuid ligilähedase aimuse hemoglobiini üldisest tasemest see siiski annab,“ ütleb doktor Kiili.