VÄGA HÄIRIV MURE! Viis põhjust, miks kõrvad on lukus

Madis Veskimägi, 3. juuni 2024

Lukus-tunne tekitab aistingu, nagu oleks midagi sattunud kõrva. Seda vaevust on tundnud enamik. Tunne on häiriv, vahel ka valulik, ja tekitab muret. Kaasneda võib kuulmislangus, mis raskendab suhtlemist. Suureneb ka liiklusohtlike olukordade võimalus, sest reaktsiooniaeg pikeneb, tuues kaasa vigastuste riski jalakäijale, auto-, ratta- või tõuksijuhile. 

Võime imetleda organismi elundite, sealhulgas ka meeleorganite ehitust ja talitlust. Üks neist – kuulmiselundkond – on vägagi keerukas. See koosneb väliskõrvast (kõrvalest), kuulmekäigust (keskkõrv, kuulmekile, kolm imepeent kuulmeluukest) ja sisekõrvast (teokarbi sarnane struktuur, milles paiknevad helivõnkeid vastu võtvad retseptorid). Sealt algab kuulmisnärv, mis kulgeb peaaju oimusagaras paiknevasse kuulmiskeskusesse. 

Keskkõrv on väike kambrike, mis on ühendatud omapärase torukese kuulmetõrve kaudu ninaneeluga, sealt aga väliskeskkonnaga. See toruke on tavaliselt suletud, kuid avaneb suu liigutamisel, nii toimub keskkõrva „tuulutamine” ja rõhkude võrdsustumine. Seda on kõik kogenud – vaikses ruumis haigutades on tuntav õrn plõksumine kõrvades, mõnikord võib ka kuulmine hoobilt selgineda. Kiirel laskumisel või tõusmisel, näiteks liftis, autoga mäest üles-alla sõites või lennukis ei pruugi rõhud kiirelt võrdsustuda ja tekitada kerge lukus tunde, mis laheneb näiteks haigutades. 

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?