Kuumahoogude sagedust ja intensiivsust vähendab üks teaduslikult uuritud toiduaine

Yulia Nesterovich, Südameapteegi proviisor, 3. aprill 2025

Menopausi algust mõjutavad mitmed tegurid, näiteks geneetika, aga ka suitsetamine ja kehamassiindeks. Keskmine vanus menopausi saabudes on 51,4 aastat.

Perimenopaus on üleminek fertiilsest east menopausi, millele on iseloomulikud kuumahood ja ebaregulaarsed tsüklid. See kestab tavaliselt umbes neli aastat enne menstruatsiooni täielikku lõppemist. 80 protsendil naistel kestavad kuumahood üle aasta, ravita taanduvad need tavaliselt iseeneslikult 4-5 aastaga. Üheksal protsendil naistel kestavad kuumahood edasi ka pärast 70. eluaastat.

Madal naissuguhormoonide tase kiirendab luuhõrenemist ehk osteoporoosi eelkõige menopausi viiel esimesel aastal. Luuhõrenemine on samuti tingitud vanusest, soost, eluviisist ja toidust. Kõige sagedasemad menopausi sümptomid on tupekuivus, kipitus, valulik seksuaalelu, sage urineerimine, uriinipidamatus, põie keskkonna muutustest tingitud sagedased põiepõletikud, tuju muutused, depressioon ja ärevus, kuumahoogudest tingitud unetus jm. Higistamishoogude vastu aitab madalam toatemperatuur, eriti magamistubades. Alkoholi, kofeiini, vürtsikate ja suhkrurikaste toitude tarbimise piiramine aitab samuti kuumahoogusid leevendada. Harva võivad sümptomitel olla ka muud põhjused, näiteks kuumahoogusid võivad tekitada teatud ravimid või kilpnäärmehaigus.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?