FOTOD | Mälestus presidendi lese külaskäigust

Liisi Seil, ajakiri Tiiu, 2. juuni 2020

Fotograafide varudest leidub palju põnevaid kaadreid, mis meenutavad minevikuhetki ja -sündmuseid. Üks silmapaistvamaid Eesti fotograafe Boris Mäemets (91) valis ajakirja Tiiu fotokülgedel avaldamiseks pildid oma loometee kõige hilisemast ajast. 

2013. aasta 22. augustil püüdis tema kaamerasilm kinni Tallinna külastanud endise Venemaa presidendiproua Naina Jeltsina, kes oli tulnud avama Nunne tänavale paigaldatud Boriss Jeltsini mälestusbareljeefi. Kuna tänavu kevadel jõudis Eesti raamatulettidele Naina Jeltsina kirjutatud elulooraamat „Elu presidendi kõrval“, on see sündmus Mäemetsa arvates taas meenutamist väärt. „Jeltsin oli seotud Eesti iseseisvumisega ja sellepärast ma seda sündmust tähtsaks pidasingi,“ põhjendab fotograaf, kes on pildistanud palju isamaalisi hetki.

Boris Mäemets oli lõviosa oma tööelust ametis ETKVLis, kus tegi pilte 39 aastat. Pärast sealt lahkumist 1994. aastal järgnes töö kaitseväe peastaabi ametliku fotograafina. Ta on teinud palju pilte ka Eesti Vabadusvõitlejate Liidu sündmustest.

Bareljeefi avasid pidulikult Eesti vabariigi  riigikogu esimees Ene Ergma ja Venemaa presidendi Boriss Jeltsini lesk Naina Jeltsina. (Boris Mäemets)

Laiem avalikkus tunneb Boris Mäemetsa hoopis ühe olulisima moefotograafina, kes pildistas Tallinna moemaja kollektsioone, hiljem ka Leningradi moemaja loomingut. 1968. aastal alustas ta moefotode tegemist ajakirjale Siluett. Ta jäädvustas palju Eesti arhitektuuri ja tarbekunsti. 

„Moodi, tarbekunsti ja muud sellist pildistasin ETKVLi kõrvalt. Tööl anti mulle vabad käed ja laboritöö tegi tubli laborant, tänu sellele saingi nii aktiivne olla,“ selgitab Boris Mäemets. 

Naina Jeltsina kinnitas viis ja pool aastat pärast oma abikaasa surma, et on õnnelik tema  mälestuse jäädvustamise üle. (Boris Mäemets)

„Moefotod, mida kakskümmend aastat viljelesin, said kõik tehtud kaameraga Hasselblad filmi peale. Nende negatiivid ja värvilised diapositiivid formaadis 6 x 6 cm on Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumis. Digifotosid hakkasin tegema 2004. aastal,“ kirjeldab ta.

Digitaalne kaamera on legendaarsel fotograafil praegugi käeulatuses, kuid viis viimast aastat on see püsinud kodus. „Sain 2015. aasta veebruaris insuldi ja pärast seda ei ole enam väljas pildistanud,“ tõdeb Boris Mäemets.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?