Ettevaatust, kompost! Väetiste ületarvitamine mürgitab aedvilju

Eha Kruus, ajakiri Tiiu, 2. juuni 2020

Taimse toidu eelistajatelt küsitakse sageli, kas nad rohkesti rohelist ja juurikaid süües – isegi kui need on oma aiast – liiga palju nitraate ei saa. 

„Nitraate võib üle normi olla just salatis ja peedis,” ütleb aiandusteadlane. „Ja ärge kasvatage aiavilju kompostis!“ 

Olgu tegu mineraalväetise või kanakakagraanulitega, leidub eri firmade toodete pakendil alati kasutusjuhis ruutmeetri aiapinna kohta, teinekord lausa põllukultuuride kaupa. „Kui toidutaimedes on nitraate üle normi, siis on enamasti eiratud väetise kasutusjuhist,“ on kindel Eesti Maaülikooli õppejõud ja aianduskonsulent Priit Põldma.

Ohutu tundub omatehtud või poest ostetud aiakompost, mille väge sageli alahinnatakse. Kuid see on vägagi tõhus mullaramm! „Kompostikotti kasvama pandud salatis on nitraate kindlasti üle normi,“ räägib Põldma oma töös ette tulnud kogemustest. „Komposti on liiga palju isegi aiamullaga pooleks segatuna.“ Ise tehtud komposti ja mulla vahekord võiks olla sõltuvalt mullaviljakusest maksimaalselt 1 : 5, poekompostil on õige kogus pakendil. 

Liialdada ei tasu ka kanakaka ega ühegi muud liiki väetisega. „Esiteks läheb üleväetamine kalliks ja teiseks on sellega nagu ravimitega, millest üle doseerides saab mürk. Lämmastikuga üleväetatud taimed kasvatavad rohkem lehemassi ja viljade moodustumine jääb hiljaks. Tomat, kurk, kõrvits ega juurviljad edene hästi.“

Paljud aiakultuurid ei akumuleeri nitraate suurtes kogustes, seepärast pole Euroopa Liidus nende kohta nitraadisisalduse normatiivi. Euroopa Toiduohutusamet EFSA peab ohutuks 3,7 mg nitraate inimese kehamassi ühe kilo kohta ööpäevas. „Seega ei juhtu 70kilose inimesega midagi, kui ta sööb päevas kuni 260 mg nitraate. Minu porgandikatses oli ühes kilos porgandis 170–220 mg nitraate. Porgandeid peaks sööma päevas üle kilo, et nitraadid muutuksid ohtlikuks,“ tõdeb Põldma.

Küll aga koguvad endasse rohkesti nitraate söögipeet ja rohelised salatid. EFSA ongi kehtestanud nitraadisisalduse normatiivid just salatitele, spinatile ja rukolale. Need on nitraadipommid, mille 100 grammiga võib saada 400–500 mg nitraate. Lopsakas salatipea võib kaaluda 200–300 grammi. 

Nitraadid muutuvad organismis ainevahetuse käigus nitrititeks, millel võib olla kantserogeenne toime. 

Parajas koguses komposti lisamine aiamulda parandab selle omadusi ja tagab saagi tervislikkuse. (Istockphoto)

Aga teie tehke hoopis nii!

Igal rammul oma norm. Nitraatide üledoos on välistatud, kui järgida etteantud normi. „Näiteks kanakakagraanuleid peaks panema kuni 0,4 liitrit ehk 250 grammi köögiviljamaa ruutmeetri kohta,“ ütleb Põldma.   

Toituge värviliselt. „Jälgige mitmekesist toitumist ja tarbige eri värvi puu- ja köögivilju, nii saate kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid ning väheneb kahjuliku ühendite üledoosi oht,“ ütleb Põldma.

Rohelist jaokaupa. „Kui täna ongi väga suur salatiisu, võib ka päeva nitraadinormi ületada! Reguleerige asja nii, et järgmistel päevadel salatit ei söö ja midagi hullu ei juhtu,“ selgitab Põldma. 

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?