Etiketi asjatundja: mõni kuu tagasi kasvatamatus, nüüd uus normaalsus

Kristiina Sika, ajakiri Tiiu, 2. juuni 2020

Inimene on sotsiaalne olend ja suhtlemine on talle väga vajalik. Omavahelisel lävimisel oleme ajast aega lähtunud heast tavast. Kui mul paluti kirjutada uutest viisakusreeglitest pärast koroonakriisi, olin nõutu. 

Paljud käitumisnormid on muutunud üleöö! Meil kästakse jätta ruumi enda ja lähedalolijate vahele. Ja keegi ei tea, kui kaua pandeemia veel kestab või kas see jääbki meid jälitama. Aga ma tean täpselt – tervis on tähtsam kui etikett. 

Jah, naisena on mul ebamugav panna kätt ette mehele, kes soovib mulle palitut selga aidata. Mul on kurb tegevusetult pealt vaadata, kuidas memmeke toidukotte tassib.

Ometi ei tohi me viisakust nurka visata. Eriti praegusel raskel ajal peame säilitama sallivuse, austuse ja aususe teiste inimeste vastu.  

Tegelikult saabki enamikku viisakusreegleid täita ka distantsilt, teistmoodi, kui oleme harjunud. Me saame omavahel edasi suhelda telefoni teel ja netiavaruste kaudu.  

Kui vanem inimene vajab abi toidupoes käimisel, pakkuge seda. Toidukotid pakkige nii rasked, et abivajaja jõuab need ukse tagant tuppa tassida. 

Suurt segadust tekitab tervitamine. Terekäsi, rääkimata tervituskallist pole väljaspool pereringi enam soovitatav. Kuidas aga kolleegi tervitades või naabrit sünnipäeva puhul õnnitledes jätta käsi sirutamata?

Kui ei saa anda oma emotsioone edasi käepigistuse või kallistusega, siis laske rääkida silmadel ja hääletoonil! Hõigates oma õnnesoovid eemalt kerge naeratuse saatel ja lisades, et hoiate soovituslikku distantsi, ei mõju te ebaviisaka, vaid eeskujuliku ja hooliva naabrina. 

Verbaalne suhtlemine muutub aina olulisemaks. Tervitused või head soovid saab alati panna ümber sõnadesse. Miks mitte öelda: „Õhukallid sulle, ole terve!“. Kuidas te pereringis edaspidi tervitate, on teie ühine otsus. 

Kui keegi ulatab teile harjumusest terekäe, siis soovitan seda mitte vastu võtta. Põhjendage sõbralikult, et väldite lähikontakte. Mõni kuu tagasi oleks see olnud ebaviisakas, aga nüüd uus normaalsus. 

Ärme unusta, et inimesed on erinevad. Tellides kaupu või teenuseid koju, mõistke, et ka teenindajal on pere, kelle tervise peale ta peab mõtlema. Ärge kohe solvuge, kui sõber ei soovi tulla teiega jalutama ka distantsi hoides. Austage tema otsust ja suhelge edasi mõlemale sobilikul viisil. 

Juba üle sajandi on nakkuste leviku vähendamiseks enne sööki, pärast avalikes ruumides käiku või kokkupuudet teiste inimestega käsi pestud. Avalikus kohas silmade hõõrumist, nina sügamist või mis tahes moel näo puudutamist ei ole kunagi peetud väärikaks, nagu ka köhimist ja aevastamist. Ka tervitati vanasti pigem distantsilt. 

Toome need väärtused uuesti esile ja anname sellega oma panuse pandeemia tõkestamisse. Küll aeg annab arutust, millisteks uue ajastu käitumisreeglid täpsemalt kujunevad. 

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?