Vahva vanaema! Perearst Mall Lepiksoo rõõmustab ühtehoidva pere üle

Siiri Rebane, ajakiri Tiiu, 2. juuni 2020

Eesti 2019. aasta arstiks valitud Väike-Maarja perearstil Mall Lepiksool (72) on kaheksa lapselast. Seitsmeaastase Anna Sophia lemmiktegevus koos vanaemaga on kallistamine. Seda teevad teisedki lapsed.

Kallistades kinnitavad kõik, kui väga nad vanaema armastavad. Lapselapsed kutsuvad teda Malliks – l on palataliseeritud.

Paari aasta eest juhtus praegu 12aastase Aleksander Martiniga selline lugu, et poiss ajas vanaema keset ööd üles ja palus vabandust, et teise und segab. Laps tahtis nii kangesti vanaemale öelda, et teda armastab. Laste empaatia, soojus ja armastus on vanaemaks olemise suurim rõõm. „Vanaema roll on suure armastuse lugu,“ ütleb Mall.

Malle ja tema abikaasa Mardi kolm last elavad oma peredega Tallinnas, aga käivad  vanematel sageli külas. Poeg Martini lapsed on Kevin-Christopher (23), Martina Aleksandra (17), Marie Elisabeth (14) ja Marta Johanna (7), tütar Mariana on emaks Aleksander Martinile ja kaksikutele Viviennele (8) ja Victoriale. Anna Sophia ema on Lepiksoode noorem tütar Mari-Liis.   

„Meil on kokkuhoidev pere. Kui kõik korraga siin on, siis on nagu segasummasuvila,“ ütleb Mall Lepiksoo. Kahel viimasel aastal on nad kogunenud Malli lapsepõlvekodus Endla raba ääres, kus nüüd Mall ja Mart peamiselt elavadki. Lapselapsed on selles talus viies põlvkond. Eelkõige nende pärast Mall maja korda tegigi.

Peale kallistamise meeldib lapselastele vanaemaga koos sportida ja tööd teha. Pärast hommikuste pannkookide söömist arutatakse läbi, mida sel päeval tegema hakata. Mall on pärit perest, kus põlvkondade kaupa on palju töötatud ja ta püüab ka lapselastele tööharjumusi sisendada. „Isal oli komme, et kui mingiks peoks tuli palju sugulasi kokku, siis pani ta nad kõigepealt tööle. Pidu algas siis, kui töö tehtud, emal olid selleks ajaks head söögid valmis,“ meenutab perearst.

Mall teeb koos lastega ikka päristööd, nad ei mängi töö tegemist. Muidugi arvestab ta nende vanusega. On kaevatud, koristatud, kivisid korjatud, müüri laotud. Aleksander Martinile meeldib traktoriga sõita, tüdrukud laovad sinna näiteks kive peale ja maha. Malli rõõmustab laste tööõhin. Ka sport kuulub nende ühisesse päevaplaani, olgu jooksmine, rattasõit või suusatamine. Kui lapselapsi külas pole, spordib Mall ikka iga päev.

Lapsed käivad huviringides ja kui kellelgi on esinemine, soovib ta, et vanaema sõidaks Tallinna seda vaatama. „Aleksander Martin õpib Inglise Kolledži muusikakoolis klaverit ja pole võimalustki, et ma ta kontserdile ei lähe. Olen vaadanud ka tüdrukute tantsimisi ja laulmisi. Pärast läheme koos sööma.“

Kaks Malli last on arstid – Mari-Liis on psühhiaater ja Martin on lõpetanud perearsti resindentuuri, kuid praegu korraldab neeruasendusravi. Aga kui lapselapsed on haiged, siis peavad nende vanemad kõigepealt nõu oma emaga, kelle nimistus lapsed ongi. Mall on arstina töötanud 48 aastat. 

Koroonaviirust pole õnneks keegi tema patsientidest ega perest külge saanud. Doktor Lepiksoo arvates on selle tõrjumisel peale hügieenireeglite tõhus abinõu ka saun – koroonaviirusele ei sobi niiske kuum õhk. Nii käib Mall viimasel ajal lausa igal õhtul saunas.

Vanaema Malli knihvid

Mida teha, kui...

...paariaastasel lapsel on palavik?

Kui palavik on üle 38,5, tuleb anda palavikku alandavat rohtu, kas paratsetamooli või ibuprofeenisiirupit, see teeb enesetunde paremaks. Temperatuuriga alla 38,5 ei tasu palaviku alandajaid anda, nii läheb haigus kiiremini mööda. Temperatuuri tõus on organismi immuunsüsteemi reaktsioon, kõrgema palaviku puhul viiruste paljunemine seiskub. Oluline on organismi jahutamine, last ei tohi toppida paksu teki alla. Suurematele lastele võib teha jahutavaid mähiseid.

...teised lapsed lähevad õue, aga äsja haige olnud laps veel ei tohi minna? 

Kui paar päeva pole palavikku enam olnud, siis võiks käia koos lapsega õues jalutamas ja jälgides, et ta ei jookseks, ei ajaks ennast higiseks, ei külmetaks jalgu ega käsi – need asjad on kõige ohtlikumad. Infektsiooni järel on immuunsüsteem kaks nädalat madalseisus. Lapsele tuleb rääkida, et organism on veel nõrk ja et haigus tagasi ei tuleks, peab ennast veel väga hoidma.

...ühel pere lastest on nakkushaigus?

Haige lapse peaks püüdma teistest eraldada. Ta ei tohi kasutada teistega samu toidunõusid. Iga nakkushaigus, ka angiin, võib terve pere nakatada, kui kasutatakse samu toidunõusid. Meie lapsed, kuigi kõik olid terved, kleepisid koroona ajal igaüks oma tassile sildi. Ülitähtis on käte pesemine. Piisknakkuse korral tuleb maski kanda.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?