Arst selgitab: viis põhjust, miks kõhus keerab

Madis Veskimägi, ajakiri Tiiu, 2. juuni 2020

Eesti keel on rikas kirjeldama inimkeha vaevusi ja kõht on selleks tõeline aistingute varasalv! Mulle on kurdetud kõhuvalu, täis ajamise tunnet, iiveldust, närimist, südame läikimist, üles ajamist, koolikaid, oksendamist, põhja alt ära tulekut, surumist, pööramist ja keeramist. Vaevusi on mitmesuguseid, need võivad omavahel põimuda, erinev on ka inimeste valulävi ja leksikaalne võimekus. „Kõhus keerab“ on mu igapäevases arstitöös veel eriti sage vaevus. 

Arsti ülesanne on vaevust põhjustava haiguse või seisundi diagnoosimine ja ravi. Alati see ei olegi nii lihtne, sest sarnase vaevuse põhjused võivad olla väga erinevad. Haigus võib pesitseda kõhuõõne elundites, kuid ka väljaspool neid. 

Kõhus-keerab-tunde võib seega liigitada üldiseks vaevuseks, mida aga ei tohi jätta tähelepanuta. Esitan vaevuse sagedasemad põhjused ning mõistliku tegevuskava koduseks esmaabiks, jälgimiseks ja abi otsimiseks.

Äge haigus

Enamiku ägedate haiguste esmane avaldus on mingi üldine vaevus: väsimus, lihasvalu, nõrkus, isutus, kõhus keeramise tunne. Konkreetne haigustunnus lisandub mõne aja möödudes, vahepealne aknaperiood on kurnav nii haigele kui ka teda uurivale meedikule. Inimesel on haigus, kuid mis, on sel ajal keeruline arvata. See võib olla hingamisteede viirusinfektsioon, kuhu kuulub ka Covid-19. Samuti võib see olla äge keskkõrvapõletik väikelapsel, südamealaosa infarkt vanemaealisel, aga ka kuseteedepõletik, mõni ägedatest seedekulgla nakkustest või ussripikupõletik. Tegemist võib olla algava kesknärvisüsteemipõletiku, näiteks meningiidi, puukentsefaliidi või hoopis reumaatilise haigusega ja nii edasi. 

Kõige targem on võtta aeg maha, heita voodisse, anda kehale puhkust ja proovida tema märguannetest aru saada. Kui vaevus leeveneb, on hästi, kui tekivad lisasümptomid, siis on põhjendatud otsida abi perearstilt, perearsti nõuandetelefonilt 1220, häirekeskusest telefonil 112 või lähemast EMOst. Omapäi valu, iiveldust, ärevust, kõhuspasme või muid sümptome leevendavaid ravimeid võtta pole õige, sellega võib muutuda haiguspilt ja ravi hiljaks jääda. 

Ärevus-paanikahood

Kehalise ja vaimse häire eristamine on üks keerukamaid valdkondi meditsiinis: uuringud võivad olla normis, kuid igapäevast tegevust häirivad mingid vaevused. Kõhus keeramine võib olla üks ärevus- ja paanikahäire avaldus. Tavaliselt vaevus kordub ja on seotud mingite olukordadega. 

Alati tuleb esmalt kehaline haigus välistada! Ärevus-paanikahoogude leevendamiseks kasutatakse psühholoogilisi ja kognitiivse käitumisteraapia võtteid ning psühhofarmakone kas ühekordse annuse või kuurina.

Ravimid

Ravim määratakse haiguse raviks või tüsistuste riski vähendamiseks, kuid igal rohul, millel on toime, on kahjuks ka kõrvaltoimeid. Antibiootikumide, valu ja põletiku vastaste ning suhkruhaiguse ravimite, keemiaravi, antidepressantide, aga ka mitmesuguste südametegevust ja vere hüübivust mõjutavate preparaatide üks kõrvalnähtude rühm on iiveldus ja muud seedekulgla vaevused. Tavaliselt on vaevuse teke seotud ravi alustamisega.

Mõistlik on ravi määranud arstiga arutada, kas ebameeldiv kõrvaltoime on suurem terviserisk kui ravi katkestamine. Abiks on madalaima veel toimiva annuse leidmine, samuti koos toidu või veega sisse võtmine. Kui muu ei aita, määratakse häirivat kõrvaltoimet vähendav ravi.

Toidutalumatus

Klassikaline näide, mis tekitab kõhuvaevusi, on piimasuhkru talumatus. Laktoosi on muidugi rõõsas piimas, kuid varjatult paljudes muudeski toitudes, kus kasutatakse piima. Piimasuhkrut on ka ravimite koostises. Harvem esineb teraviljavalgu gluteeni talumatust ja selle tagajärjel tekkinud soolekahjustust. 

Tõe jälile saamine võtab aega, kõige alus on hea koostöö oma arstiga. 

Vaevus on, haigust pole

Ebamäärase kõhuvaevusega võib keha anda märku erinevatest füsioloogilistest seisunditest: veepuudusest, väsimusest, normaalsest ärevusest või hirmutundest. Vanemaealisel võib kõhus keerama hakata pärast sööki, kui toidukogus käib seedeelunditele üle jõu. 

Esimene samm võiks olla võimalike põhjuste ja seejärel edasise tegevuse rahulik läbi mõtlemine. Liiga suurte portsude korral on abiks, kui süüa korraga vähem, aga sagedamini.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?