FOTOLAEGAS | Pilk poodi ja moeateljeesse

Liisi Seil, 3. november 2020

Fotograafide varudes leidub palju põnevaid kaadreid, mis meenutavad minevikuhetki ja -sündmusi. Tiiu palvel kokku pandud pildilugu on üks peegeldus sellest, kuidas fotograaf on ümbritsevat tabanud. Vaata fotosid loo lõpus!

Meenutused sellest, millised olid nõukogude ajal kauplused ja teenindusasutused, on tänapäeval muutunud just nagu legendiks. Mälu aitavad värskendada Eesti Telegraafiaagentuuri (ETA) arhiivist leitud fotod, mida on kaameraga jäädvustanud Lembit Michelson (60). 

Pildid on üles võetud 1980. aastate keskel, kui Michelson alustas ETAs oma fotograafiteed. „Fotokorrespondendiks sain 1985. aastal, enne seda olin kolm aastat laboris – laborirott. Aga siis ühel hetkel tundsin, et enam ei taha seal punases valguses lõputult teiste pilte vorpida,“ kirjeldab piltnik.

Kui vabanes fotokorrespondendi koht, otsustas Lembit sellele kandideerida. „Põhiotsus tehti selle järgi, kas TASS (Venemaa riiklik infoagentuur – toim) hakkab su pilte vastu võtma või mitte. Ja minu omasid hakkas,“ jutustab ta. „Olin ikkagi kolm aastat laboris teiste pilte vaadanud ja teadsin täpselt, milliseid eelistatakse. Nii et mul olid head spikrid peos!“ Algaja korrespondent saadeti esialgu pildistama pehmemaid teemasid, milleks olid ka kaupluste ja kohvikute vaated. 

Lembitule meenub sellest ajast paar humoorikat seika. Üks neist juhtus Gonsiori tänava leivapoes. Sealsamas küpsetati ka pikki saiu ja noor mees pildistas, kuidas neid ahju pandi. Ahi asus kitsas koridoris ja selle juures toimetas kaks prouat, mõlemad valgete kitlite ja ühesuguste valgete puukingadega. Eespool oli veidi korpulentsem proua ja tagapool kõhnem. Järgmisel päeval nägi Lembit, et ajalehte oli läinud pilt, kus esimene proua paneb saiu ahju, aga tal on all kolm ühesuguse valge puukingaga jalga. „Sellest tuli muidugi parasjagu pahandust,“ naerab ta.

Lembit mäletab ka seda, kuidas ta käis Kalevi kommivabrikus rahvasaadikut pildistamas. TASS nõudis, et pildil peab olema näha vabriku toodangut. „Pärast pildistamist nõudis rahvasaadik, et teeksin oma fotokoti tühjaks, topiksin objektiivid taskutesse ning paneksin kõik need tooted endale kotti. Ütlesin, et mind pannakse ju vangi, kui kogu selle kraamiga siit välja lähen! Aga tema lausus: „Ei ole midagi, saadan su ise välja!“,“ jutustab fotograaf. 

Sellest noosist jätkus maiustamist kogu ETA toimetusele. „Kui järgmisel päeval kelleltki küsisin, kas ta šokolaadi tahab, siis ainult öögatati selle peale.“ 

1995. aasta 5. mail jättis Lembit ETAga hüvasti ja lõi koos kaaslase Õie Õlliga foto- ja disainistuudio Akriibia. Selle firma omanikuna tegutseb ta täie hooga praegugi – pildistab, kirjastab trükiseid ja raamatuid ning korraldab fotokoolitusi. Tänavu kevadel ilmus Lembit Michelsonil luulekogumik, mis kannab pealkirja „Pildiraamat“.

Selline nägi seestpoolt välja uus selvehall Moskva, mis avati Lasnamäe IV mikrorajoonis. Foto on tehtud 1987. aasta jaanuaris. (Lembit Michelson / ETA /Õhtuleht arhiiv)
Tootmiskoondis Leibur avas uue pagaritöökoja, kus küpsetatakse 70 cm pikkusi saiu nimetusega Eriline. Sooja saia saab pagaritöökojast osta kogu päeva. Pildil on pagar Reet Pärnaste. Foto on tehtud märtsis 1985. (Lembit Michelson / ETA /Õhtuleht arhiiv)
NLKP XXVII kongressi delegaat Maimu-Maia Sillat tutvustab oma ettevõtte maiustustevalikut. Pilt on tehtud 1986. aasta veebruaris Tallinna Kondiitritoodete Vabrikus Kalev, kus ta juhtis kompvekitsehhi šokolaadivalmistajate brigaadi. Just tema käe all anti vabrikus käiku uus šokolaadiliin, mille toodang jõuab peagi poodidesse maiasmokki hullutama. (Lembit Michelson / ETA /Õhtuleht arhiiv)
Tallinnas Narva maanteel asunud lastekohvik Vigri sai 1986. aastal Saksa DV ehitajatelt uue sisekujunduse. Kohviku ühte saali paigutati akvaariumid, teises oli hiigelsuur palm, kolmandas olid lugemiseks väljas muinasjuturaamatud ning ajakirjad Pioneer ja Säde. Kohviku vitriini kaunistas lõbusa hülgepoja Vigri kujutis, mis oli ka morsi- ja limonaadiklaasidel. (Lembit Michelson / ETA /Õhtuleht arhiiv)
Raekoja platsil avati 1986. aasta mais tootmiskoondise Lembitu esindussalong. Seal teenindati päevas kuni kaheksa inimest, mis tähendab, et igale inimesele oli ette nähtud üks tund. Moekunstnik joonistas vastavalt tellija soovile rõivamoe. Tellijate paremaks teenindamiseks oli salongis avatud ka kohvibaar. (Lembit Michelson / ETA / Õhtuleht arhiiv)
Narva esinduskaupluses Narva Kangad oli üles seatud perspektiivsete kangaste stend. Umbes kuu aega enne uute kangaste müügile tulekut võisid ostjad avaldada nende kohta oma arvamust, vajutades nupule, mis kandis neile meeldiva kanga numbrit. Foto on tehtud septembris 1986. (Lembit Michelson / ETA /Õhtuleht arhiiv)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?