Vahva vanaema Katrin Saks: olen moodne vanaema, keda enamasti pole

Siiri Rebane, 3. november 2020

Poliitik, Balti Filmi- ja Meediakooli projektijuht Katrin Saks (63) on pakkunud nii oma lastele kui ka lapselastele loomulikku eluviisi – mitu põlvkonda elab koos, koduhoovis saab käia paljajalu ja peenralt saab ise porgandit võtta.

Katrinil on kaks last – Joonas (37) ja Maria (33). Zürichis elaval tütrel lapsi pole, aga Joonasel on neid lausa neli: Iiris (15), Mikael (11), Luukas (10) ja Tormi (7). Katrin elab Joonase perega kõrvuti kaksikmajas, mille ehitas kunagi Katrini isa. Nii näeb vanaema lapselapsi peaaegu iga päev. Tormit siiski mitte nii sageli, sest tema elab oma emaga Tartus, aga kõik neli last peavad üksteist ikka vendadeks ja õeks ning suhtlevad tihti.

„Meie majas on alati elanud mitu põlvkonda koos,“ ütleb Katrin. „Teeme igapäevaseid asju. Iirist viisin kuus aastat iga päev kooli. Sel aastal aitas Iiris mind juba kõvasti aiatöödel, ta istutas pooled tomatid ja pani herned maha. Meil on traditsiooniline lihtne eluviis. Mulle meeldib, kui lapsed võtavad peenrast porgandit. Poisid ei viitsi neid isegi pesta, pühivad püksipõlve peal puhtaks ja söövad.“ 

Niimoodi loomulikul viisil elades näevad lapsed, mida tähendab aedviljade kasvatamine. Hoolt nõuavad ka koer, kassid ja tšintšiljad. Perel on ka maakodu, kus väga looduslähedaselt kasvasid suureks Joonas ja Maria. Nüüd on samamoodi Joonase lastega – neid ei hirmuta mets ega meri.

Aastail 2006–2009 töötas Katrin Euroopa Parlamendis. Nädala sees oli eurovanaema Brüsselis, aga nädalavahetustel peaaegu alati kodus, seega sai ta näha lapselapsi ka sel ajal. Tegelikult oli see raske aeg, sest Katrini ema oli siis pärast insulti aasta aega voodihaige. „Mu tütrel oli oma vanaemaga väga hea kontakt, nad olid lähedased. Oli imetlusväärne, kuidas teismeline tema eest hoolitses – potitas ja söötis,“ meenutab Katrin. „Ema oli uhke naine, kes kunagi ei kurtnud. Kui selline inimene jääb abituks, on see talle ränk.“ 

2007. aastal Katrini ema suri. Tütar meenutab teda kui ideaalset vanaema, kes lõpetas tööl käimise, kui Joonas kaheaastaseks sai ja Katrin tagasi ETVsse tööle läks. Alati oli lastel söök laual ja vanaema nende jaoks olemas. „Mina olen moodne vanaema, keda enamasti pole,“ on Katrin enesekriitiline. Kuid ta on enda järeltulijad nakatanud reisipisikuga. Katrin on reisinud koos kõigi lapselastega, aga ka kahekesi vanimaga. Kord käisid nad näiteks Šveitsis Marial külas. Sel kevadel oli plaanis sõita Viini, aga koroonaviirus tühistas selle reisi.

Katrin on uhke, et on õpetanud oma lapsed ja osa lapselapsi uisutama ja mäesuusatama. Lapsena käis Katrin iluuisutamistrennis ja uisutada meeldib talle praeguseni. „Unistan sellest, et mõni lapselaps tuleks minuga sukelduma. Joonasega koos olen seda teinud,“ räägib ta.

Kui Katrin võrdleb ennast ema ja vanaemaga, siis on nad kõik olnud päris osavad näputöös. Marial seda huvi eriti pole, aga Iirisel jälle on. Katrini vanaema Singeri õmblusmasin on jätkuvalt kasutuses. Ka küpsetamine meeldis nii Katrini vanaemale kui ka emale ning see meeldib ka Mariale ja Iirisele. „Täna hommikulgi sõime Iirise tehtud šokolaadikooki,“ kiidab vanaema. 

Katrinil oleks hea meel, kui ta suudaks inspireerida lapselapsi vaatama maailma avatult, olema uudishimulik, julge oma valikutes. Ta arvab, et seda eeskuju annab ta ise küll lastele.

VANAEMA KATRINI KNIHVID

Mida teha, kui ...

... laps tahab trenni või huviringi pooleli jätta? 

Siis ta jätabki pooleli, sundida ei saa. Öelgu pealegi kümne aasta pärast, et miks sa mind ei sundinud. Mina ei ole sekkunud lapselaste kasvatamise viisi valikusse. Laste vanemad on valinud üsna vaba kasvatuse, lapsed on saanud ise otsustada, mida nad teevad ja minu asi on seda aktsepteerida.

... mingis vanuses hakkab laps vanaemale sõpru eelistama? 

Polegi midagi teha, see on loomulik ja kuulub elu juurde. Kindlasti ei peaks vanaema selle peale solvuma. Hoopis see oleks imelik, kui laps eelistaks vanaema oma sõpradele. Lapsed ja lapselapsed pole meie omad, nad ise valivad oma tee. Tuleb nautida aega, kui nad tahavad sinuga olla, ja lasta lahti, kui nad on piisavalt suured.

... lapsed tahavad samal ajal sama asjaga mängida? 

Seda juhtub. Siis tasub sellele, kes teise käest asja krabama läheb, meenutada, et sama asi seisis enne vabalt, miks ta siis sellega ei mänginud. Kui see argument ei aita – tavaliselt ei aitagi –, siis võiks püüda lapse tähelepanu millelegi muule juhtida. Siis laheneb tüli iseenesest, laps unustab eelmise asja ruttu.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?