SUU KUIVAB? Haigused ja veel neli põhjust, miks sülge on liiga vähe

Madis Veskimägi, 3. november 2020

Sülg ei ole vaid sülitamiseks või toidu neelamiseks, vaid täidab suus tähtsaid ülesandeid – loputab suuõõnt, puhastab hambaid ja limaskesti ning väldib infektsioone; tagab keele, põskede ja igemete liikuvuse, mis on vajalik nii kõnelemiseks kui ka mälumiseks; väldib hammaste lagunemist, kaariest, hambakivi ja igemepõletikke; hõlbustab toidu mälumist ja neelamist ning maitse tundmist; algatab seedimise. 

Suus olevatest süljenäärmetest eritub seda ööpäevas liiter kuni poolteist. Süljenõristus toimub nii rahuolekus kui ka stimuleeritult – näiteks söömisel.  

Kuni viiendikul elanikest esineb suukuivust – naistel ja sagedamini vanemaealistel. Ka minu igapäevases perearstitöös kurdab seda iga neljas-viies vanemaealine patsient. 

Paraku ei ole suukuivust põhjustavat haigust tihti võimalik välja ravida ja normaalset süljevoolu õnnestub taastada harva. Kui esmased proovid on korras, siis inimene enamasti rahuneb ja elab oma vaevusega edasi. Ent suukuivuse tõttu on tema elukvaliteet palju halvem ja suureneb tüsistuste risk. 

Suuhügieeni, suulimaskesta seisundit ja seeninfektsiooni nähte aitavad ja hinnata perearst või -õde. Vajadusel saab määrata ravi. Küsige nõu ka suuhügienistilt.

Sülje vähenemist saab osaliselt leevendada, kui suud sageli niisutada puhta veega. Ärge häbenege ka avalikus kohas vett lonksata.

1. Haiguse kaasnäht  

Süljenääret kahjustavad näiteks Sjögreni sündroom, suhkruhaigus, kilpnäärme alatalitlus, reumatoidartriit, vererõhuhaigus, ajuinfarkt ja mumps. Suukuivus kaasneb ärevuse ning meeleolu- ja söömishäiretega, aga ka ninahingamist takistavate haiguste ja näonärvi halvatusega. C-hepatiidiga koos põeb süljenäärmepõletikku umbes 15% haigetest. Suukuivus kaasub dementsuse, Alzheimeri tõve, kehvveresuse ja tsüstilise fibroosiga.

2. Ravimite kõrvaltoime

Suukuivust võivad põhjustada valuvaigistid, allergia- ja astmaravimid, veerohud ehk diureetikumid, külmetusravimid, lange- ja Parkinsoni tõve ravimid, samuti uriinipidamatuse, rasvumise ja akne vastased ravimid ning vaimset tegevust mõjutavad preparaadid.

3. Veekaotus

Palaviku, oksendamise ja kõhulahtisusega kaasnev suukuivus on tavaline, selle toovad kaasa ka verekaotus ja ulatuslik põletus. Peale selle põhjustavad suukuivust ränk füüsiline koormus ilma piisava vedeliku tarbimiseta, mida esineb algajatel  tervisesportijatel, aga ka liigne päevitamine ja saunatamine.

4. Halb keskkond ja harjumused

Elu ja töö kuiva õhuga ruumides, tolmune keskkond puutöökojas, veskis ja kokkupuude tsemendiga tingivad suukuivust. Seda teevad ka suitsetamine, närimis- või põsetubakas, alkohol ja narkoained. Tekib samuti harjumusliku suu lahti hingamise, kuiva toidu ja vähese vedelikutarbimise tagajärjel.

5. Teised põhjused

Suukuivuse võib kaasa tuua pea, näo ja kaela kiiritus- ja keemiaravi, süljenäärmete kirurgiline eemaldamine või kunstneeruravi. Suukuivust võivad põhjustada näo- ja kaelapiirkonna, süljenäärmete ja viimajuhade trauma või kirurgia. Vanema ea suukuivust seletatakse sageli ealiste muutustega, kuid see on ikkagi seotud kaasneva haiguse või ravimitega.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?