FOTOLAEGAS | Kes siis ei mäleta seda kuulsat lumelinna!

Liisi Seil, 3. veebruar 2021

Suur tänu ilmataadile, kes on tänavu saatnud suure hulga lund meie talve valgustama! Viimastel aastatel on ju maa püsinud must ja hanged muutunud harulduseks. Aga kunagi olid ajad, kui lund sadas igal talvel ja kuhjad püsisid kevadeni. Oh seda möllu, mis laste kelgumägedel toimus! 

Praeguste keskealiste mällu on kustumatu jälje jätnud Tallinna lumelinnas lustimine. Nagu saab lugeda 2006. aasta 12. jaanuari Õhtulehe artiklist, ehitati esimene lumelinnak Tallinna Kadrioru pargi tiigi äärde 1975. aastal. Eesti Televisiooni töötajate eestvedamisel sündinud ja traditsiooniks saanud linnake jäi lapsi ja nende vanemaid rõõmustama kümneks aastaks. Skulptuuride jaoks kühveldati lund kokku pealinna väljakutelt, staadionidelt ja parkidest. Esimestel aastatel ehitasid põnevaid kujusid disainerid, hiljem sai sellest koolivõistkondade võistlus. Enamik töid tehti üheskoos ja tegevus käis nii päeval kui ka öösel. Valminud lumeskulptuure kallasid veega üle tuletõrjujad.

Eesti Televisioon filmis lumelinnas nii lastesaateid kui ka muusikafilme, milles mängisid tähtsat rolli lumelinna trollid – kostüümidesse pugenud näitlejad. Aga kõige rohkem pakkus seal karglemine rõõmu muidugi lastele, kes suurte parvedena kujudel ronisid ja liugu lasksid. Maalt käidi seda lõbu nautimas lausa suurte bussidega.

Aga nüüd hoidke ka teie oma kindad töövalmis! Võib-olla jõuate mõne lumise ilmaga samuti mõne lumeskulptuuri valmis voolida, olgu või pisikese.

Vaade Kadrioru lumelinnale 1977. aastal.

Vaade Kadrioru lumelinnale 1977. aastal. (Oskar Vihandi / Rahvusarhiivi filmiarhiiv)

Skulptuuride põhielemendiks oli liugtee, mis pidi olema ehitatud õiges suunas. Foto 1977. aastast.

Skulptuuride põhielemendiks oli liugtee, mis pidi olema ehitatud õiges suunas. Foto 1977. aastast. (Oskar Vihandi / Rahvusarhiivi filmiarhiiv)

Tallinna koolide õpilased 1977. aastal Kadriorus lumelinna ehitamas.

Tallinna koolide õpilased 1977. aastal Kadriorus lumelinna ehitamas. (Faivi Kljutšik / Rahvusarhiivi filmiarhiiv)

Lumelinn oli lustivaid lapsi paksult täis. Kohale tuldi nii Tallinnast kui ka Eesti kaugematest nurkadest. Foto 1977. aastast

Lumelinn oli lustivaid lapsi paksult täis. Kohale tuldi nii Tallinnast kui ka Eesti kaugematest nurkadest. Foto 1977. aastast (Oskar Vihandi / Rahvusarhiivi filmiarhiiv)

Isegi Vana Toomas austas lumelinna oma kohalolekuga. Vaade laste lumelinnale Kadriorus 1984. aastal.

Isegi Vana Toomas austas lumelinna oma kohalolekuga. Vaade laste lumelinnale Kadriorus 1984. aastal. (Kalju Suur / Rahvusarhiivi filmiarhiiv)

Lumekujude keskel tundsid end rõõmsalt nii väiksed kui ka suuremad lustijad. Foto aastast 1984.

Lumekujude keskel tundsid end rõõmsalt nii väiksed kui ka suuremad lustijad. Foto aastast 1984. (T. Kalle / Rahvusarhiivi filmiarhiiv)

1981. aastal hakkas lumelinna kiri kaugelt silma ja sellele võis isegi otsa ronida. 

1981. aastal hakkas lumelinna kiri kaugelt silma ja sellele võis isegi otsa ronida. (Jaan Rõõmus / ERR)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?