Kas mäletate? Uushõbedast puuviljanoad ja plastikust kohviveskid

Krista Sarv, Liisi Seil, 3. veebruar 2021

Ajad muutuvad ja inimesed kohanevad – nii kipub meelest minema, milline oli igapäevaelu aastakümneid tagasi. Et esile manada mõni vahva mälestus, toome teieni mõned ammu unustusse vajunud asjad.

Uushõbedast puuviljanoad

Selline nägi välja üks väga peen puuviljanugade komplekt eelmise sajandi algusest. Kuus nuga puuviljade lõikumiseks ja söömiseks seisavad väga uhkel alusel, mille dekoori moodustab küllusesarve meenutav ornament. See komplekt on tegelikult tehasetöö – Varssavi Br. Henneberg BM.

Uushõbedast puuviljanoad (Ohtuleht)

Kulbid sõdadevahelisest Eestist

Praktiline komplekt, vahukulp ja supikulp koos alusega, oli kasutuses 1920. ja 1930. aastatel ühes Tallinna koduköögis. Tavaliselt oli selline komplekt kruvitud kas pliidi kohale või selle kõrvale, et perenaisel oleks need kohe käepärast võtta, kui oli vaja vahtu korjata või suppi laiali jaotada.

Kulbid sõdadevahelisest Eestist (Ohtuleht)

Plastikveski kohviubadele

See üsna arhailise välimusega veski on plastmassiajastu laps. Vene NFSV Livnõ linna katsetehases valmistatud kohviveski osteti Tallinnas 1980. aastatel 3 rubla ja 15 kopika eest. Olümpiamängud lõid küll näiliku külluse, kuid see kohviveski pidi ubade puuduse tõttu ka palju jõude seisma.

Plastikveski kohviubadele (Martin Ahven)

Pidulikud kommikarbid

Neid kommikarpe vaadates tuleb kõigepealt meelde 1930. aastate rahvusromantism ja rahvariided. Tegelikult pärinevad need karbid juba teisest, nõukogude riigist. Kui oleks 1941. aasta Kawe uue nime konkurss teisiti läinud, oleks meie ees kompvekid vabrikust Punane Kompu. Aga nüüd saame imetleda vabriku Kalev piduteemalisi kommikarpe, mis on välja lastud aastal 1954. Eriti kauniks tegi need Melanie Kaarma kujundus. 

Nii mõnigi, kel õnnestus 1954. aastal selline karp kätte saada, võis kommi suhu pista suurest rõõmust, et Stalini aeg sai läbi. Järgmisel aastal peeti Eestis V tantsupidu ja XIV laulupidu. Kes mäletavad, need teavad, et Kalevi kommikarpide kaantelt võis näha rohkem erinevaid ja loomulikult ilusamaid rahvariideid kui peol. Tollaste taidluskollektiivide rahvariided varieerusid vaid 3–4 tüübi vahel ja needki polnud täiuslikud. Pidu ise oli vormilt hoogne ja sisult nõukogulik.

Kalevi kommikarbid 1954. aastast (Marko Mumm)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?