NÄO KÕIGE ÕRNEM PIIRKOND: silmaümbrusest peegeldub vanus, elustiil ja emotsioonid

Mari Laasma, Dr. Mari Laasma kliiniku esteetilise meditsiini arst, 3. veebruar 2021

Silmaümbruse nahk on üks õrnemaid piirkondi meie näos. Seal pole peaaegu üldse rasunäärmeid ja rasvkude on tunduvalt õhem ja tundlikum kui kogu ülejäänud nahk. Anatoomiliselt keerukas piirkond on ka esteetilise meditsiini jaoks üks väljakutsuvamaid.

Kuna silmaümbruse nahk on väga õhuke ja seetõttu ka läbikumav, mõjutab selle väljanägemist suuresti elustiil. Kasuks ei tule ebatervislik toitumine ja kehv uni, pikad päevad arvuti või televiisori ees, väsimus ega stress. Olulisel kohal on geneetilised ja anatoomilised eripärad ning üldine tervislik seisund.

Silmad elavad kaasa emotsioonidele, teiste vananemisega kaasnevate ilmingute kõrval on selle tunnistuseks miimikakortsud, mis tekivad lateraalsete silmasõõrlihaste kokkutõmbe tõttu. 

Tumedad silmaalused on seotud peenikeste kapillaaridega nahapinna lähedal. Aukus silmaaluseid põhjustab sagedasti kudede lõtvus ja allavaje, mis omakorda toob esile aukus pisarakanali vao. Väga tihti põhjustab neid muresid pärilikkus, kuid oma osa mängivad ka väsimus, haigused, stress, ülepinge, vitamiinide nappus, suitsetamine, värske õhu puudus. 

Silmaümbruskreem ei tohi tekitada lisaprobleeme

Silmaalused kotid tekivad sellest, et vanemaks saades häirivad silmaümbruse naha tagasitõmbumist launaha alla moodustuv rasvkude (song) ja silmasõõrlihaste ealine lõtvumine. Silmade hommikust paistetust põhjustavad aga nõrgenenud pindmine vereringe ja vilets jääkainete väljutamine. Soodustavad tegurid on väsimus, liigne magamine, ülemäärane vedelike tarbimine õhtul ja alkohol. 

Ka ülemiste silmalaugude lõtvumine ja kulmude vajumine on normaalse vananemise märgid. Siiski saab seda ka ennetada ja ravida. 

Alustuseks võiks proovida hommikust lümfimassaaži, mida tuleb teha õrnalt pulseerivate ja kergelt nahka pinguldavate liigutustega silma sisenurgast kõrva poole. 

Peaaegu kõikide silmaümbruse probleemide, eriti just tumedate varjude korral, on oluline vere- ja lümfiringe kiirendamine ning naha toitmine ja niisutamine kreemiga. Seega soovitan peale näokreemi hommikuti ja õhtuti kasutada ka vanusele sobivat silmaümbruse kreemi. Kreem peaks olema õrna toimega ega tohiks tekitada lisaprobleeme – ärritust või turseid. 

Kreemi tuleb kanda alalaugudele ja et ära hoida ülalaugude lõtvumist, ka kulmu alla. Limaskesta lähedale aga mitte, sest ülalaunahk on ülejäänud piirkonnast veelgi õhem ja õrnem ning sealt võivad kreemi toimeained silma sattuda ja seda ärritada. 

Vältida tuleb naha venitamist või traumeerimist – kreemi tuleb peale kanda õrnalt pehmete ringjate massaažiliigutustega tupsutades. 

Aga kui tervislik elustiil ja kreemid enam ei aita? Kui rasvasongad ja nahalõtvus on juba esteetiliselt häirivad ja alla vajunud silmalaud hakkavad vaatevälja häirima, võiks mõelda esteetilistele protseduuridele.

Enne esteetilise kirurgia sekkumist tuleb välistada turseid tekitada võivad terviseprobleemid, nagu silmapõletik või näiteks sobimatu silmakreemi tõttu tekkinud allergia. Silmaturseid võivad põhjustada ka südame- või neeruhaigused. 

Esteetiline meditsiin pakub tõhusamaid võimalusi 

Miimikakortse, mida kutsutakse ka naerukurdudeks ja kanavarvasteks, vähendavad või eemaldavad kõige efektiivsemalt botuliintoksiini süstid. Need halvavad närvi ja lihase vahelise ülekande silmasõõrlihastes osaliselt ja pindmiselt. Olenevalt vanusest ja kortsu sügavusest miimikakortsud seepeale kas mahenevad oluliselt või kaovad sootuks. 

Samuti saab botuliintoksiini süstetehnikate abil tõsta kulme (brow lift), avardada silmi (open eye) ning ravida silmalaugude tõmblemist (blefarospasm) ja muid selle piirkonna lihaste ülepinge põhjustatud probleeme. 

Pindmiselt mõlemale poole naha sisse tehtavad kolm kuni viis torget ei nõua taastumist, kohe saab naasta oma igapäevatoimingute juurde. Toime tekib paari päeva kuni mõne nädalaga ja püsib 3–6 kuud. 

Hind kliinikus alates 90 eurost.

Tumedaid aukus silmaaluseid saab korrigeerida täitesüstidega. Ent oluline on enne läbi mõelda, mida ja kellel endale silma alla süstida lasta!

Eelistada tuleks hüdrofiilsed ehk vett võimalikult vähe ligi tõmbavaid preparaate, näiteks hüaluroonhapet. Vältida tuleks pindmiseid süstetehnikaid, mille tagajärjel jääb sageli geel naha alt välja kumama (Tyndalli efekt), põhjustades ebaloomulikku sinakat valguskiirte peegeldumist ja turset. Vale preparaat või süstetehnika võivad jätta ebaloomuliku tulemuse ja veel mitu aastat turseid põhjustada. 

Silmaaluste täitesüstide hind kliinikus on alates 250 eurost.

Alternatiiviks täitesüstidele on rasvasiirdamine, mis samuti täidab aukuvajunud silmi, kahandab tumedaid silmaalused ja silub miimikakortse. Tulemus on täitesüstidest püsivam, sest siiratud rasv kinnitub ainevahetusse ja jääbki silmaalust täitma. 

Rasvasiirdamine sobib ideaalselt ka vajunud kulmukaare tõstmiseks. Rasva vähenedes vajub kulm alla ja jääb justkui luu peale istuma. Sinna rasva süstides taastatakse endine loomulik olukord.  

Rasvasiirdamise hind alates 1200 eurost.

Laserprotseduuridega saab vähendada nii lõtvust kui ka alalaugude rasvkoelisi väljasopistusi ning parandada nahakvaliteeti. Protseduur on kiire, ohutu ja valutu ega vaja mingit taastumisaega. Tavaliselt tuleb teha kolm korda kuuajaliste vahedega. 

Hind kliinikus on alates 200 eurost.

Kui aga laugude lõtvus on juba märkimisväärne või soovitakse kiireid ja püsivamaid tulemusi, tuleb abi otsida plastikakirurgi juurest. Silmalaugude plastika abil saab korrigeerida silma ümbritsevaid kudesid – eemaldada üleliigse naha silmalaugudel, trimmida lihast ja vähendada sopistunud rasvkudet. 

Hind alates 1200 eurost.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?