Oma aia annid: soovitusi porrulaugu kasvatamiseks

Janne Põlluaas, ajakiri Tiiu, 3. märts 2021

Porrulauk (Allium porrum) on pika kasvuajaga köögivili, seetõttu on linnukuu õige aeg seemned mulda pista. Enne külvi tasub porru seemneid ööpäeva jagu leotada. 

Külv tehke hõredalt, nii jääb ära pikeerimise vajadus. Kuni tärkamiseni hoidke külvi soojas, hiljem päeval kuni 20 ja öösel kuni 12 kraadi juures. Peenrasse istutage mai lõpus, kui taimedel on juba 4–5 pärislehte. Istutussügavus võiks olla paar sentimeetrit sügavamal kui potis.

Kasvukoht olgu sügavalt haritud, viljakas ja niiskust hoidev. Sügisel maasse kaevatud sõnnik on porrulaugule väga meeltmööda. Taimed istutage kuni 15 sentimeetri sügavuse vao põhja, nii jääb piisavalt varu muldamiseks, mis tagab pikemad ja mahlasemad ebavarred. Taimede mahaistutamisel võite vakku lisada komposti.

Muldama asuge siis, kui porrud on sõrmejämedused. Kasta tuleb hoolega, kuivas mullas porru ei edene. Samuti vajab porrulauk kogu kasvuaja vältel septembrini lisaks nii kompleks- kui ka orgaanilist väetist. Vaheldage neid, kastes kord kanakakaleotise, kord väetiselahusega.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?