TIIU TESTIB: hea kohuke on hõrgu glasuuri ja siidja kohupiimaga

Kai Kodasma, ajakiri Tiiu, 3. märts 2021

Üle 70 aasta on eestlaste seas täielik kultustoode olnud kohuke ehk kohupiimajuustuke. Traditsiooniliselt vanillimaitselisest magusast kohupiimast toruke on kaetud šokolaadi- või kakaoglasuuriga. 

Kas teadsite, et tegemist on Baltimaade ainulaadse maiustusega, mille sarnast mujal maailmas ei leidu? Esimesed kohukesed valmistasid lõunanaabrid lätlased 1949. aastal ja juba aasta hiljem jõudsid need ka meile. 

Rahva lemmik sai kohukestest kohe algusest peale ja see staatus on püsinud tänini. Ega muidu laiuks uhke valik absoluutselt igas toidupoes ja isegi tanklates!

Aga mida sellest kirjust valikust võtta, mida jätta? Tiiu testijate grupis oli kohukesi maitsmas kirju seltskond, kelle seas olid üks väga suur magusasõber, üks pirtsakas sööja, kaks gurmaani ning üks kolmeaastane neiu.

Aasa kohuke vanilli ja Belgia šokolaadiga, Pieno žvaigždės

Aasa kohuke vanilli ja Belgia šokolaadiga, Pieno žvaigždės

Kogus, hind: 40 g, 0.38 (kilo 9.50)
Koostis: Kohupiim 64,8%, Belgia šokolaad 20%, suhkur, või, maitse- ja lõhnaaine vanilliin.
Hinne: 10/10

Testijate arvates elegantse välimuse ja silmatorkavalt paksu šokolaadiglasuuriga, mis on ka tõeliselt hõrgu maitsega. Kohupiim maitseb naturaalselt, olles ka hästi pehme ja siidine. Kõik maitsjad kiidavad.

(Kai Kodasma)

Vanilli glasuurkohuke, Tere

Kogus, hind: 43 g, 0.36 (kilo 8.37)
Koostis: Kohupiim 66%, glasuur 18%, suhkur, vanilliin.
Hinne: 7/10

Mitmel testijal on see kohuke juba varasemast meeles ja nende arvates on glasuurikiht aja jooksul õhemaks jäänud. Sellest on kahju. Kohupiimas on tunda teralisust ja maitse on samuti pigem lihtne ega ole väga magus. 

(Kai Kodasma)

Saare laktoosivaba vanilli kohuke, Saaremaa DeliFood

Kogus, hind: 40 g, 0.36 (kilo 6.25)
Koostis: Kohupiim 53%, kakaoglasuur 19%, kakao kiudaine, emulgaator letsitiin, lõhna- ja maitseaine, emulgaator E476, suhkur, piimavalgud, lõhna- ja maitseaine vanilliin 0,01%.
Hinne: 7/10

Välimuse poolest sarnaneb üsnagi Tere kohukesega, aga selle kohupiim on hästi tihke ja ütleks, et lausa kuivavõitu. Maitse on nii magus, et lausa ülearu. Samas on šokolaadimekk mõnusalt äratuntav. 

(Kai Kodasma)

Kārumsi vanillikohuke šokolaadiglasuuris, Rīgas piena kombināts

Kogus, hind: 45 g, 0.39 (kilo 8.67)
Koostis: Kohupiim 63%, suhkur, glasuur 18%, lõhnaaine vanilliin.
Hinne: 6/10

Hea väike maius, aga testijate meelest võiks glasuurikiht paksem olla. Omapärase maitsega kohupiim, meenutab rohkem juustukooki. Kohuke lausa kleepub suus, olles intensiivselt magus, mida tasakaalustab glasuuri mõrkus.

(Kai Kodasma)

Baltais Eko vanilli glasuurkohuke, Tukuma piens

Kogus, hind: 38 g, 0.35 (kilo 9.21)
Koostis: Kohupiim 61,1%, suhkur, kakaoglasuur 18,4%, vanill 0,01%.
Hinne: 5/10

Pisike kohuke, mille glasuurikiht on märgatavalt heledam kui teistel. Väga-väga pehme ja rasvase koostisega, sulades näpu vahel ebameeldivalt. Nii magus, et meenutab lausa lehmakommi. Šokolaadimaitset pole üldse.

(Kai Kodasma)

Jeppi vanillikohuke, Farmi 

Kogus, hind: 38 g, 0.23 (kilo 6.05)
Koostis: Kohupiim 51%, kakaoglasuur 17%, kakaomass, lõssipulber, kakaopulber, vadakupulber, emulgaator sojaletsitiin, taimne rasv, suhkur, želatiin, vanilliin, säilitusaine kaaliumsorbaat.
Hinne: 4/10

Keskmise suurusega kohuke, mis eristub teistest õhukese ja pehme glasuurikihi poolest. Tekstuurilt pehme, mis annab testijate meelest märku suurest rasvasisaldusest. Kohupiimamaitse on liiga magus ja kunstlik. 

(Kai Kodasma)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?