VÕIMAS VÄGI: aroomiõlid aitasid vabaneda tervisemuredest ja täitsid unistuse!

Liisi Seil, ajakiri Tiiu, 3. märts 2021

Piret Põlme (54) märkas seitse aastat tagasi Tais reisides poeletil eeterlike õlide hajutamise difuuserit. See ost pani teda avastama põnevaid lõhnavaid õlisid, mis on nüüdseks kaotanud nii mõnegi tema tervisemure ja täitnud ka unistuse.

Eeterlikud õlid on praegu Pireti igapäevakaaslased, seda eriti pimedatel talvekuudel. Ta kasutab neid teraapiasegudes, millega saab toetada igapäevast heaolu, samuti omavalmistatud ilutoodetes ja ruumide aromatiseerimisel.

Juba seitse aastat on Piret vahendanud eeterlikke õlisid veebi teel ja kolm viimast aastat tutvustab ta neid ka oma väikeses heaolupoes. Viljandis Tartu tänavas asuva BioAromaForYou riiulitel on väljas tunnistused, mis kinnitavad, et Piret on lõpetanud Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis aroomiteraapia eriala algkursuse ja õppinud sama valdkonda Londonis, uurinud Hiina meditsiini ja kreemide valmistamist.

Naine tõdeb, et ilma teadmisteta ei saakski nende toodetega tegeleda – eeterlikes õlides peitub nii võimas vägi, et valesti kasutades võivad need inimesele hoopis kahju teha. Teadlikult tarbides on eeterlikud õlid aga suurepärased looduslikud abimehed. Ja kui uskuda imedesse, siis võib mõni neist aidata ka unistusi täita – just nii juhtus Piretiga.

Tutvus algas peavaluga

Kõik saigi alguse Tai reisist. Piret ütleb, et talle on alati meeldinud käia Aasias majatarvete poodides. „Ühes poes märkasin põnevat eset – difuuserit. Sain teada, et selle abil saab ruumi lõhnastada ja eeterlikke õlisid lenduma panna,“ jutustab ta. Difuuseri õlikindlasse plastpaaki tuleb panna vett ja eeterlikku õli (3–8 tilka). Ultrahelihajuti toimel õlid aurustuvad ja lenduvad ruumi. See on tervisele ohutu, sest difuuseris ei kuumene õli üleliia, nii nagu võib juhtuda küünlaga soojendatavas aroomilambis.

„Tõin difuuseri koju ja hakkasin katsetama nende õlidega, mis olid mul juba varem ostetud,“ kirjeldab Piret. „Paraku ei jõudnud ma seda kaua teha, sest pea hakkas väga tugevalt valutama.“

Suvel tundis Piret ühel väliüritusel, et justkui mingi vägi tõmbas teda vanade raamatute leti juurde. Laua juurde astudes märkas uudistaja otse enda ees päevinäinud köidet aroomiteraapiast, mis, nagu hiljem selgus, oli haruldane väljaanne. Piret ostis selle ära ja hakkas uurima. 

„Sain teada, et sisse võib hingata ainult väga puhtaid eeterlikke õlisid. Kõige parem on kasutada teraapiaõlisid, sest sünteessegud võivadki peavalu põhjustada,“ kirjeldab ta oma avastust. Naine oletab, et küllap kasutas temagi algul sünteetiliste lisanditega parandatud tooteid. Praegu on Pireti nimekirjas ainult sertifitseeritud teraapiaõlid ja peavalu nendega ei kaasne.

Siltidele trükitud märgid näitavad, et tegemist on sertifitseeritud ja orgaanilise tootega. Ravintsara õli on praegu eriti populaarne. (Liisi Seil)

Erialalt on Piret õppinud naiste ja laste ülerõivaste rätsepaks. Ta on olnud koolis õmblusõpetaja, tegutsenud kinnisvaraäris ning tegelenud üle kahekümne aasta kosmeetika müügi ja koolitustega. „Tegelikult oli kõik väga hästi, aga müügitöö ja ringisõitmine väsitas mind lõpuks ära,“ nendib ta. „Tahtsin oma ellu midagi uut ja põnevat, midagi juurde õppida. Siis hakkasidki õlid minu juurde tulema.“

Aroomiõlide raamatut uurides katsetas Piret paljusid segusid iseenda peal. Muu hulgas pani ta oma kodus difuuseriga lenduma ka Frankincense õli, millele lisas greipi ja lavendlit. See segu maandas talvist stressi ja parandas meeleolu. 

„Frankincense õli iseloomustuses on kirjas, et seda kasutades peab väga hoolikalt ette vaatama, mida oma ellu soovid, sest kõik need soovid täituvad,“ jutustab eeterlike õlide tundja. Tema kandis sel ajal hinges unistust rajada oma väike pood. Nagu iseenesest hakkasidki asjad positiivses suunas arenema.

„Arvan, et Frankincense õli aitas minu unistusel täituda. Ma usun taime- ja loodusmaagiat, universumi mõju. Tuleb elada olevikus ja mõelda häid mõtteid, siis lõpuks tulevadki soovitud asjad sinu ellu.“

Tuleb uurida pakendit

Taimemaailm on Piretit juba lapsest saadik huvitanud. „Kui olime väikesed, siis õpetas vanaema meid ravimtaimi korjama. Suurt tabletikasutust ei ole meie peres kunagi olnud,“ kirjeldab ta. Veelgi suuremat tutvust tegi Piret ravimtaimedega siis, kui sündisid tema enda lapsed. Ta soovis neidki haiguste korral eelkõige looduslikult toetada.

Naturaalne eeterlik õli on samuti taimemaailma saadus. See koosneb lenduvatest ainetest, mis eraldatakse aromaatsetest taimedest ja taimeosadest pressimise või aurutamise teel. „Näiteks apelsini värske lõhna ja maitse annabki just eeterlik õli. Apelsinikoores sisalduv fototoksiline tsitruseõli kaitseb vilja sisemist osa ka päikese kuivatava mõju eest,“ kirjeldab Piret.

Eeterliku õli üks tilk sisaldab endas väga tugevat taimeosakeste kontsentraati. Näiteks 15 ml lavendliõli tootmiseks kulub 1,4 kg värsket lavendlit. Üks tilk piparmündi eeterlikku õli on aga võrdne 26 tassi piparmünditeega.

„Eeterlikke õlisid müüakse praegu väga palju, see on kasvav trend. Kahjuks ei tea paljud inimesed, et on olemas erinevad õlid,“ nendib Piret. Ta selgitab, et tervendavad omadused on ainult naturaalsetel teraapiaõlidel, mida toodavad kindlad usaldusväärsed firmad. „On ülioluline, et inimene jälgiks siltidele ja pakendile trükitud märke, sest liikvel on palju võltsitud õlisid.“

Õiged märgid näitavad, et tegemist on sertifitseeritud ja orgaanilise tootega. Selleks, et õlil oleksid tervist toetavad omadused, peavad selle taimed olema kasvanud enda loomulikus kasvukeskkonnas, õigel ajal korjatud, puhtalt töödeldud ning õhukindlalt pakendatud. 

Kui õli on kvaliteetne, siis on sildile kirjutatud ka taime kemotüüp ja ladinakeelne nimetus. Seda tasub jälgida. „Näiteks lavendlit esineb üle kümne sordi ja igal neist on oma biokeemiline koostis, mis toimib erinevalt,“ kirjeldab õlide tundja. 

Teatud eeterlikke õlisid võib kasutada ka toidu maitsestamiseks, kuid selle kohta peab samuti olema tootja garantii, et õlil on toidukvaliteet. Kui tootja on naturaalsele õlile lisanud sünteetilisi lõhnaparandajaid, siis ei tohiks seda kindlasti toidus kasutada.

Melissi eeterlik õli aitas Piretil vabaneda herpesest. (Liisi Seil)

Herpes kadus jäädavalt

Piretil on rääkida palju kogemusi sellest, kuidas õlid on teda või tema lähedasi aidanud. Enamik õlisid aitavad maandada pingeid. „Aroomiõli lõhn viib sind nagu teise maailma ja mõjutab meeli. See aitab vabaneda rämpsmõtetest, vaadata enese sisse ja leida tasakaalu,“ räägib ta.

Alguses, kui Piret õlisid tundma õppis, pani ta neid prooviks järjest difuuserisse. Kui veebipoodi käima lükates oli vaja keskenduda ja pikalt ärkvel püsida, tilgutas ta sinna ergastavat rosmariiniõli. „Panin seda liiga palju, nii et ei maganud vist nädal aega jutti,“ muigab ta. Vaimse apaatia vastu aitavad just Rosmariin Verbenone ja Rosmariin Cineol. 

Kui käsil on raske töö või eksamid, võib kasutada üheskoos rosmariini- ja sidruniõli – see segu ergutab ja aitab õpitut meeles pidada. Rosmariiniga peavad aga olema ettevaatlikud inimesed, kellel on uneprobleemid ja kõrge vererõhk, samuti rasedad ja väikesed lapsed.

Parema uinumise jaoks on Piret kokku seganud ravintsara, lavendli ja apelsini eeterliku õli. „Teatud õlide sünergia võimendab nende toimet,“ selgitab ta. Lavendel (Lavandula angustifolia) aitab vähendada ärevust, reguleerida stressihormooni taset, leevendada hingamisteede kaebuseid ja alandada ka palavikku. Kui panna ööseks padjale kas või 1–2 tilka teraapilist lavendliõli, aitab see kehal välja puhata.

Tänu õlidele on Piret täielikult vabanenud herpesest, mis varem lõi tal välja igal teisel kuul ja eriti just reisides. „Selle vastu aitas melissi (Melissa Officinalis) eeterlik õli, mida tarvitasin seespidiselt. Kui herpes hakkas tekkima, lahjendasin ühe tilga õli teelusikatäies mees ja hoidsin seda keelega suulaes kuni imendumiseni. Pärast viit päeva kasutamist herpes taandus,“ jutustab ta. Kuus aastat pole herpes Piretit rohkem kimbutanud.

Ravintsara (Cinnamomum Camphora) eeterlikku õli nimetab aroomiteraapia spetsialist lausa imeõliks. „Kui nuusutan seda päeval, siis annab see mulle energiat. Kui õhtul ei tule und, aitab see mul magama jääda. Ravintsara õli tunnetab ise ära, mida mu kehal on vaja,“ selgitab ta. Piret märgib, et ravintsara nõrgestab ka patogeenseid mikroobe ja viiruseid. 

Tarvitamiseks soovitab ta tilgutada 2 tilka ravintsara õli käe siseküljele ja hõõruda randmeid pikuti teineteise vastu. Õli tuleb tõmmata randmega endale kaelale ja nina alla, et hingamisteed oleksid aroomidega ümbritsetud. Head teeb ka see, kui määrida õli jalatalla alla.

„Meie kliendid on öelnud, et ravintsara õli kasutamise järel pole nad enam viirushaiguseid põdenud, isegi mitte nohu. Ka mina olen ainult üks kord nohus olnud pärast õlidega tegelema hakkamist,“ ütleb Piret.

Liigne kuumus tekitab mürke

Nagu juba mainitud, on väga mugav, kui eeterlike õlide aure saab lennutada difuuseri abil. Kui seda aparaati kodus ei ole, siis võib enne magamaminekut poetada ühe tilga enda padja nurkadele. Õli võib tupsutada ka pidžaama kraele. 

„Küünlaga aroomilampi ma ei soovita, sest kui eeterlik õli kuumeneb üle 70 kraadi, siis selle teraapilised omadused kaovad. Ja kui õli läheb kõrbema, siis muutub see juba toksiliseks, nii et hingate sisse mürki,“ hoiatab asjatundja.

Hea käepärane abimees on inhalaator, kuhu tilgutatakse vastavad õlid. Kui tekivad näiteks pea- või migreenivalud, saab taskust võtta inhalaatori, eemaldada sellelt korgi ja 4–5 minutit nina all hoida. „Võite tilgutada sobivat õli ka pabersalvrätikule ja hingata seda vajadusel 5–20 minutit sisse,“ õpetab  Piret. 

Ta toonitab, et ühtegi eeterlikku õli ei tohi panna otse limaskestadele, sest nii võib ennast kahjustada. Enamikku neist tuleb tarvitada lahjendatult, ettevaatusega ja mõõdukalt. „Õigesti kasutades on need aga väekad looduslikud abilised,“ kinnitab aroomiõlide tundja.

_______________________

Piret Põlme, aroomiteraapia spetsialist

Kuidas aidata end tervisekriisi ajal?

* Kasutades regulaarselt eeterlikke õlisid, mis parandavad meeleolu, rahustavad, lõõgastavad, stimuleerivad ja toniseerivad, saame anda oma kehale ja vaimule hoogu võitluses COVID-19 viirusega. 

Minu isiklik kogemus koroonaviiruse diagnoosi saanud inimestega vanuses 30–89 aastat oli selline, et kui nad toetasid ennast eeterlike õlidega, paranesid nad kiiresti. Kuna haiguse sümptomid olid erinevad, siis kasutasime iga inimese puhul erinevaid õlisid, aga oli ka üks ühine komponent –- ravintsara.

* Meele ja emotsioonide jaoks on head eeterlikud õlid kardemon, basiilik, muskaatsalvei, greip, jasmiin, mandariin, May Chang e. Litsea, patšuli, petitgrain, roos, vetivert, ylang-ylang, apelsin.

* Difusioonina stressi ennetav ja vähendav segu: 2 litseatilka, 2 mandariinitilka, 2 lavendlitilka, 2 ylang ylangi tilka.

* Unetust leevendav segu: 3 ravintsaratilka, 2 lavendlitilka, 2 mandariinitilka, 1 greenland moss / labrador tea tilk.

* Tähtis on hoida meid ümbritsev õhk nakkusohtlike organismide eest võimalikult puhas. Õhku puhastavad kõik tsitrusviljade eeterlikud õlid, ravintsara, Ho Wood, mänd, loorber, tsitronella, eukalüpt globulus, eukalüpt radiata, geraanium, kaneelikoor, iisop, manuka, litsea cubeba, meliss, niaouli, palmerosa, salvei, teepuu, tüümian (linalool või thujanol).

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?