UUS ALGUS | Pealinna kära eest Saaremaale unistusi täitma!

Greta Kaupmees, 3. jaanuar 2021

Marika Stokkeby (59) on eluaeg armastanud taimi ja aiandust. Hiljaaegu sai ta oma elu nõnda sättida, et tegeleb oma hobiga iga päev ja selle eest makstakse talle ka palka.

Pärast keskkooli lõpetamist oli Marika esimene töökoht sekretär-masinakirjutaja, hiljem perefirmas puurpingi taga faasija, siis tuli ajajärk, kui ta õppis lilleseadet ja töötas üle kümne aasta lilleärides floristina. Üks tuntumaid ja käidavamaid oli Viru keskuse lillepood.

Lilleke rohus, kes igatses vaikust ja rahu

Marika tundis, et lilleseade pole ikka päris see ja teda tõmbas jälle kooli. 2008. aastal lõpetas ta kaugõppes Räpina aianduskooli maastikuehituse eriala. „Algul töötasin Nurmikos lillekasvatajana, hiljem agronoomina. Siis sai minust Hansaplandi aednik-klienditeenindaja,“ kirjeldab ta oma tööelu sidumist hobiga. Marika ütleb, et teda on alati huvitanud aiandus, käsitöö ja lugemine, kuid kõige rohkem tõmbab teda ikka metsa poole. „Olen kirglik metsas ja looduses käija. Korjan marju, seeni ja ka ravimtaimi. Juba lillepoe ajal oli vaja looduslikke materjale korjata.“

Seesugust rahustavat tegevust oli vaja, sest pealinna elutempo oli kiire ja närviline. Viimased aastad tundis ta tugevat tõmmet maaelu poole. „Elu Tallinnas põhjustas stressi ja kõik, mida ette võtsin, kippus lagunema, ka suhted.  Ma ei tahtnud pöörase kiirusega kaasa minna, ma igatsesin vaikust ja rahu.“

Marika sõnul on ikka nii, et kui midagi väga soovid, siis elu selle sulle ühel või teisel moel kindlasti toob. Ta sai tööpakkumise Saaremaale ja koliski aasta eest saarele, jättes kogu varasema elu seljataha. Tööle asus ta tehases BioNor Health, mis toodab taimseid toidulisandeid. 

Väikses firmas on tuhat tegemist

„Minu lapsed on juba suured ja saavad oma eluga ise hakkama, nüüd saan teha seda, mis mulle meeldib,“ on Marika rahul. 

BioNor Health tugineb taimede ainulaadsetele raviomadustele ja arendab unikaalseid alternatiivseid raviretsepte, et töötada välja bioaktiivseid tooteid, tänu millele saab keha paremini rikkalikke makro- ja mikrotoitaineid omandada. „Iga toode on läbinud põhjalikud uuringud ja testid kuni väikseimate detailideni. Mina kasvatan lutserni algusest lõpuni,“ ütleb Marika. 

Juba väga ammu on maailmas tehtud lutserni kliinilisi uuringuid inimeste peal, need tõestavad taime tõhusat ravitoimet. Laborites kontrollitakse raskmetallide, mikroobide ja muude saasteainete sisaldust, et tagada meie toodete absoluutne puhtus. Arenduses tehakse koostööd oma valdkonna ekspertidega. Näiteks üks firma juhtivaid eksperte on akadeemik Mart Saarma, Helsingi ülikooli kõrgelt tunnustatud biotehnoloog.

Marika sõnul tuleb väikeettevõttes teha mitmesugust tööd. „Mina vastutan tooraine kvaliteedi eest. Kui pallid on põllult tehasesse toodud, kontrollin nende niiskuse sisaldust, sildistan, ladustan ja annan hiljem sortijatele. Ma hoian silma peal ka tehase taimeaial, kus kasvavad astelpajud ja mustad leedrid meie omatoodangu jaoks. Vahel tuleb olla ka koristaja ja majahoidja. Otsin ja korjan Saaremaa metsadest marju ja taimi, mis sobiks kokku lutserniga, et teha uusi tooteid. See inspireerib mind. Peale selle pudeldan, pakendan ja väljastan toodangut,“ räägib Marika rahulolevalt.

Marika on aasta algusest peale oma toodet korrapäraselt kasutanud ja tunneb, kuidas loodus annab jõudu ja energiat. Lutsern on hästi mõjunud ka liigestele. „Meie tooted on vabad sünteetilistest täiteainetest, mürgistest kemikaalidest, kunstlikest magus-, värv- ja säilitusainetest ning pärinevad puhtast Saaremaa loodusest. Mis võiks veel parem olla!“ kiidab naine Eesti rikast loodust. 

Lutsern on iidse meditsiini üks kõige tõhusamaid ravimtaimi. Hiinlased on seda madala kalorsusega taime kasutanud juba tuhandeid aastaid ja ülistavad lutserni tervendavaid omadusi. Lutsern sisaldab flavonoide, aidates kaasa tugevamale immuunsüsteemile ning võideldes bakterite ja viirustega. Ta loob turvalisema keskkonna meie headele rakkudele võitlemaks meie tugevama tervise eest. Lutsern aitab vähendada veresuhkru ja kolesterooli taset, hoiab keha vitaalsena, puhastab verd, viib maksast välja mürkaineid ja puhastab seedesüsteemi soolestikku. Lisaks sisaldab taim rohkem vitamiine ja mineraale, võimalik et rohkemgi kui ükski teine maismaa taim.

Marikal on hea meel, et on sõna otseses mõttes tagasi juurte juurde saanud. Ravimtaimede tarkus ulatub meie kaugete esivanemateni, mida nad väärtustasid kui looduse väge. Tugeva tervise säilitamiseks kasutasid nad oma aiast pärit taimede tervendavat jõudu.

„Mulle on alati huvi pakkunud uued väljakutsed ja silmaringi avardamine. Kui jälle saab midagi juurde õppida, tundub see põnev,“ ütleb õpihimuline naine. Tal on vedanud, et tutvusringkonnas olid toredad sõbrad, kes alustasid millegi uue ja huvitavaga ning kutsusid ka tema kampa. „Olin nõus oma teadmistega kaasa aitama. Praegugi oleks vaja oma teadmisi täiendada taimeravi ja looduskosmeetika alal, et lutserni ravivat toimet maksimaalselt ära kasutada.“

Naine on kogemuse pinnalt õppinud, et kunagi pole hilja oma unistusi täita ja elu muuta. On vaja julget pealehakkamist. „Minu hing on siin väga rahul kauni looduse, taimede ja loomade keskel. Ka sõpradel ja tuttavatel on ju hoopis huvitavam mulle külla tulla, kui selleks tuleb Saaremaale sõita.“

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?