Mitsellaar – mis imeasi see veel on?

Liisa Raudmets, esteetilise meditsiini õde, 3. jaanuar 2021

Täiendit mitsellaar- võib leida nii näo- kui ka meigieemaldusvee pakendilt, isegi šampooni- ja dušigeelipudeli pealt. Laialt kasutatud märksõna peibutab lembe kõla ja väljalubatud õrna nahasõbralikkusega. Mida täpselt aga mitsellaar tähendab ja kui oluline on see nahahoolduse seisukohast?

Prantsusmaalt alguse saanud trend, mille lipulaev on mitsellaarvesi, on olnud edukas juba aastakümneid ja on ka Eestis laialt levinud. Populaarsed on mitsellaarveed just tänu sellele, et on õrnad nahale ja kasutajale lihtne ja kiire viis näo puhastamiseks.  

Mitsellaarne toode sisaldab mitselle, sellest ka nimetus. Nende toime selgitamiseks peame aga sukelduma igapäevakeemiasse. 

Vesi ja õli sõbralikult koos

Mitsellid on pisikesed molekulid – piltlikult pallikesed –, mis on pindaktiivsete ühendite kogumid. Üldiselt õli ja vesi omavahel kokku ei sobi ega segune, ent pindaktiivsed ained ehk surfaktandid sisaldavad nii vett armastavat (hüdrofiilset) kui ka õli siduvat (lipofiilset) osa. 

Suurepärane omadus siduda nii vett kui ka õli teeb pindaktiivsetest ainetest imelised abimehed näo puhastamisel. Mitsellaarvesi imendub hõlpsasti vatipatja, sest puuvill on samuti vett armastav materjal. Keemias kehtib lihtne tõde, et sarnane lahustab sarnast – mitsellaarvee teine, lipofiilne osa, seob nahal olevat rasu ja mustust. 

Soovitangi mitsellaarvett kasutada just meigi eemaldamiseks, sest erinevalt paljudest teistest sama otstarbega toodetest ei jäta see nahale õlikihti.

Mitsellaarveed sisaldavad leebeid ja väheseid pindaktiivseid aineid, sobides eriti hästi tundlikule ja punetavale, aga ka igale muule nahatüübile.

Olenevalt firmast lisatakse toodetesse ka abiaineid, näiteks rahustavat ja punetust vähendavat  B3-vitamiini ehk niatsiinamiidi või niisutavat glütseriini. Lisatud aktiiv-, lõhna- või säilitusained võivad aga ärritada, seepärast võiks näonaha puhastamiseks valida võimalikult lihtsa ja väheste toimeainetega mitsellaarvee.

Mitsellaarveega immutatud vatipatja ei tohi ega peagi nahal tugevalt hõõruma. Ripsmetušši  ja muud silmameiki eemaldades soovitan hoida vatipatja paar sekundit silmal ja alles seejärel jääk õrnalt eemaldada. 

Kui on hea mitsellaarvesi, millesse pindaktiivseid ja aktiivaineid on vähe lisatud, siis üldjuhul selline ärritust ei tekita. Kombineeritud, normaalse või rasuse naha puhul on täiesti okei see nahale jätta. 

Tundliku naha ja nahaprobleemide korral soovitan mitsellaarvee selle leebetest omadustest hoolimata maha pesta. Tegu on ikkagi puhastusvahendiga ja pikemas perspektiivis ei ole hea, kui pindaktiivsed ained jäävad iga päev nahapinnale. Ärritav mõju võib ilmneda alles pikemal kasutamisel. 

Kui olete kasutanud meiki, siis ainult mitsellaarveest näonaha puhastuseks ei piisagi. Jumestuse eemaldamisele mitsellaarvee või meigieemaldiga peab järgnema näopuhastus vee baasil geeliga. Nii saab nahk puhtaks meigist, kogu päeva jooksul kogunenud rasust ja mustusest ega jää ka tootejääki. 

Erandolukorras sobib mitsellaarvesi käepäraseks näopesuks matkal ja vahetult pärast kehalist pingutust, kui pesemisvõimalust pole.

Teinekord ka turundusnipp

Samuti kasutatakse pindaktiivseid aineid seepides ja dušigeelides ning üha rohkem näeb märksõna mitsellaar ka šampooni ja dušigeeli pakendi peal. Nii nagu näonahal, toimivad mitsellid väga hästi ka keha- ja peanahal ning juustel. 

Siiski on šampoonidele ja dušigeelidele mitsellaar-liite lisamine enamjaolt kõigest turundusnipp. Tegelikult sisaldavad kõik šampoonid ja dušigeelid pindaktiivseid aineid ja järelikult ka mitselle. Mitsellaaršampooni ainuke erinevus tavalisega võrreldes on see, et  pindaktiivsed ained neis on leebemad ja toode ei ole nii kuivatava ega peanahka ärritava toimega.

Mitsellaartoodete nime all müüakse niisiis enamasti nahka vähe ärritavaid ja vähe vahutavaid puhastustooteid. Seega, kui eesmärk on leida õrn puhastustoode, aitab sõna mitsellaar õiget valikut teha küll. Ettevaatlik uue toote katsetamisel tuleb siiski olla, eriti tundliku ja punetava nahaga inimestel, sest sõna mitsellaar ei garanteeri automaatselt turvalist ja mitteärritavat toodet.

Rasuse peanaha ja juustega või rohkelt soenguviimistlustooteid kasutavad inimesed võivad aga mitsellaaršampooniga lausa hätta jääda, sest sellel ei pruugi olla nende jaoks piisavalt tõhusat puhastavat toimet.

Seega oleneb šampooni valik peanaha ja juuste seisukorrast ning elustiilist. Kõõma, seborroilise dermatiidi, kuiva või tundliku peanaha korral aitab šampooni valida nahaarst, nahaõde või apteeker. Normaalse peanaha, kuid näiteks värvitud juuste korral soovitan nõu küsida enda juuksurilt.

Ainult sõna mitsellaar ei ole põhjus, miks ühte või teist toodet osta! Alati tuleks kontrollida toote koostisainete nimekirja ja vajadusel küsida nõu kosmeetikult või nahaõelt. 

Millist mitsellaarvett proovida?

Liisa Raudmets, esteetilise meditsiini õde

Prantsuse dermatokosmeetika sarjad on õigusega populaarsed, kõige rohkem soovitangi Bioderma Sensibio H2O näopuhastusvett tundlikule nahale

250 ml, hind Apothekas 16.18 (1 l 64.72) 

Väga hea on ka ainult ühte pindaktiivset ainet sisaldav Avène mitsellaarlosjoon

100 ml, hind loverte.com 13.95 (1 l 139.50)

Soovitan ka õrna piimhapet sisaldavat Rosa Centifolia 3 in 1 näopuhastusvett

200 ml, hind Kaubamajas 16.99 (1 l 84.95)

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?