Kas mäletate? Metallist kukekad ja innovatsioon köögis!

Krista Sarv, Liisi Seil, 3. jaanuar 2021

Ajad muutuvad ja inimesed kohanevad – nii kipub meelest minema, milline oli igapäevaelu aastakümneid tagasi. Et esile manada mõni vahva mälestus, toome teieni mõned ammu unustusse vajunud asjad.

Sportlik plastmass

1948. aastal loodud invaliidide kooperatiiv-artellis Salvo töötas esialgu vaid 15 inimest, kuid aja jooksul kasvas see suureks vabrikuks. 1960. aastatel keskenduti seal plastmassi töötlemisele ja ettevõte sai nimeks Plastmasstoodete Vabrik Salvo. Ühed kuulsamad tooted olid sportimistarbed. Pildil on üks neist, 1980. aastatel tootmisliinilt tulnud plastmassist hokikiiver. Salvo tootmisliinid peatusid 1993. aastal, kui valitsus asutas uue rahvusvahelise ettevõtte.

Sportlik plastmass (Ohtuleht)

Metallist kukekad

Pildil on 1 rubla maksnud suusasidemed sovetiajast. Taolisi metallist lõkssidemeid toodeti Eestis Rummus ja need olid mõeldud murdmaasuusatamiseks. Klambrite juurde käisid ka spetsiaalsed saapad, millel oli lai serv ja kinnitusaugud talla ninaosas. Pildil olevad klambrid sobisid saabastele nr 35–37. Komplekti kuuluvad veel hoobkinnitused ja hoovakinnitaja kukehari.

Metallist kukekad (Ohtuleht)

Lapsed suuskadele!

Pärnu suusavabrik Viisnurk valmistas kuulsaid Visu kaubamärki kandvaid suuski. 1970. ja 1980. aastatel toodeti seal laste tarbeks mitut suusasarja: Visu Juuniori, Visu Mini ja Visu Pisi. Pildil on algklassiõpilasele parajad Visu Mini tootesarja suusad.

Innovatsioon köögis

Kas mäletate, kuidas sai kodus ise kihisevat jooki valmistatud? Näiteks kui tahtsid Värskat, ei olnud selleks vaja muud kui üht sifoonpudelit ja väikseid balloonikesi. Valasid vee pudelisse, keerasid gaasiballooni pessa ja kuulasid, kuidas sisiseb. Eriti vahva oli seda surve all olevat jooki klaasidesse lasta. Siis tuli lausa välismaa tunne peale! 

1980. aastatel oli see sifoonpudel üks igavesti uudne asjandus. Lapsed nimetasid seda ka suss-vuss-vee-masinaks. Mulliga vesi ja limonaad – kõik oli poodi minemata olemas. Mäletate – sai ka erinevate maitsetega jooki! See on muidugi iseasi, kas kõik need kihisevad joogid just loomuliku maitsega olid.

Innovatsioon köögis (Ohtuleht)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?