FOTOLAEGAS | Oh kooliaeg, kauge ja meeldejääv!

Liisi Seil, 3. jaanuar 2021

Möödunud aasta näitas, et isegi selline lihtne asi nagu kool võib ühel hetkel muutuda kättesaamatuks. Salamisi on mõni väänik kindlasti unistanud, et ühel päeval pannakse kõik koolid kinni ja lapsed pääsevad vabaks. Aga nagu unistustega ikka võib juhtuda – need täituvad, aga hoopis eriskummalisel moel. Koolid pandi küll kinni, aga õpilased ei pääsenud sugugi vabaks, vaid jäid koduaresti. Ja enamikul tekkis hoopis igatsus selle järele, millal saaks oma kaaslasi ja õpetajaid jälle elusuuruses näha. Elu paradoks!

Tõsi on see, et praegusel koroonaajal tekitab isegi aasta tagasi kehtinud koolikorraldus omajagu nostalgiat. Aastakümnete tagune õppetöö tundub selle kõrval lausa ajaloofilmi materjalina!

Tiiu otsis arhiivist välja koolipildid, mis on tehtud 1980. aastatel – siis, kui kanti veel koolivormi, kirjutati sulepeaga ja avastati esimesi arvuteid. Fotode juures on tekstid, mille ETA toimetajad on omal ajal nende juurde lisanud. Eks needki peegeldavad oma ajastut. Kui juba nostalgitseda, siis täie hooga!

Oktoober 1986. Milleks on külas vaja lasteaeda ja algkooli? Aga selleks, et lastevanematel oleks tööaeg töötamiseks. Lapsed lähevad hommikul lasteaeda ja kooli ning õhtul tulevad kasvatatult ja toidetult koju. Lasteaed-algkool aitab aga ka kasvatada põllumeeste järelkasvu majandile, aitab kaasa sellele, et juured oleksid sügaval kodukülas. Valga KEK ehitas Sangaste kolhoosi keskusesse lasteaed-algkooli, kus on kohti 55 lasteaia- ja 72 koolilapsele. Pildil on lapsed matemaatikatunnis.

Sangaste lasteaed-algkool. Oktoober 1986 (Toomas Volmer / ETA / Õhtuleht arhiiv)

Oktoober 1986. Sangaste lasteaed-algkooli algkoolipoisile Aavele ei valmista tunnikontrolli kirjutamine mingit raskust.

Sangaste lasteaed-algkool. Oktoober 1986 (Toomas Volmer / ETA / Õhtuleht arhiiv)

Märts 1987. Tundub, et see oli alles hiljuti, kui Paide rajoonis Väätsal hakati ehitama 9. Mai kolhoosi keskust. Aga täna on neil juba umbes sada individuaalelamut ja majad, kus on 150 mugavustega korterit. Keskusesse on koondatud kõik, mis kolhoosnikule vajalik – juhtimine, klubi, söökla-pood, külalistemaja ja juurdeehitusega kool. Pildil on 8-klassilise kooli I-b klassi tüdruk matemaatikatunnis.

9. Mai kolhoosi kool. Esimese klassi õpilane Karmen. Märts 1987 (Jüri Vendelin / ETA / Õhtuleht arhiiv)

September 1986. Harju rajooni Ranna sovhoos naudib edukaid majandustulemusi ja jõudsalt arenevat sovhoosikeskust. Sinna on kerkinud ka uus kool, mille esimeses klassis alustavad õppimist kuueaastased koolijütsid.

Ranna sovhoosi Tabasalu kooli esimese klassi õpilased. September 1986 (Viktor Rudko / ETA / Õhtuleht arhiiv)

August 1986. Meie vabariigis algab tänavu õppetöö üheksas uues koolis, neist kuus avatakse maarajoonides. Uus kaheksaklassiline kool Rakvere rajooni Uhtna kolhoosis võeti vastu hindega „väga hea“. Selle rajas majandis ehitusbrigaad. Head õppimistingimused on siin loodud paarisajale maalapsele.

Uhtna kolhoosi uus koolimaja. Uhtna kool. August 1986 (Erich Norman / ETA / Õhtuleht arhiiv)

November 1986. Elu nõuab, et kool annaks inimestele arvutitega suhtlemise oskuse. Tartus ülikooli ruumides on sisustatud Jaapani firma Yamaha personaalarvutitega õppeklass, kus linna kooliõpilased omandavad elementaaroskusi arvutiga töötamiseks. Õpetatakse üleliidulise programmi alusel. Pildil on õpilased, kes saavad tahvli asemel kasutada nüüd kuvarit.

Tartu ülikooli arvutiklass, mis on sisustatud Jaapani firma Yamaha personaalarvutitega. November 1986 (Toomas Volmer / ETA / Õhtuleht arhiiv)

November 1986. Lahkuv aasta oli Kohtla-Järve lastemuusikakooli õpilastele ja õpetajatele juubelihõnguline. Veidi enne oma 35. aastapäeva kolis kool väikesest majast suurde tänapäevasesse hoonesse, mis taastati linna töörahva laupäevakute käigus. Praegu tegeleb siin muusikaga rohkem kui 300 last. Pildil on käimas solfedžo tund.

Kohtla-Järve muusikakool, solfedžotund. November 1986 (Lembit Michelson / ETA / Õhtuleht arhiiv)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?