TÕELINE MOEKLASSIKA – kašmiir on liikunud privilegeeritud seltskondadest kiirmoodi

Aija Kivi, 3. jaanuar 2021

Pehme siidine kašmiir näeb välja õhuke ja elegantne, ent annab suurepäraselt sooja. Pole imestada, et see staatuse ja rikkuse sünonüüm on juba sajandeid moetarbijaid võrgutanud. 

Kašmiir pärineb Indias, Mongoolias, Hiinas, Iraanis, Iraagis, Türgis ja Afganistanis elava kašmiirkitse villast. 

Kašmiiri muudab kalliks see, et üheainsa salli jaoks vajalikku villa kasvatab kits terve aasta. Kitse lõua alt kammitakse kiudusid, mis on pikemad, siledamad ja sirgemad kui lambavillal, seejärel kedratakse need lõngaks.

Varaseim dokumenteeritud kasutus pärineb 14. sajandist. Kuni 15. sajandini oli kašmiirvilla tootmine India põhjaosas asuva Kashmiri maakonna pärusmaa.

Läände, eelkõige Prantsusmaale ja Suurbritanniasse on kašmiirist valmistatud rätiksalle eksporditud 18. sajandi lõpust peale. Egiptuses resideeruv Prantsuse kindral saatis Pariisi oma naisele salli ja see üksainus riideese tekitaski sensatsiooni, mis vallandas kašmiirihulluse. Osta suutsid neid loomulikult vaid jõukad aadlidaamid, kes rätiksalli õlgadel kandes end stiilselt soojas hoida armastasid. 

Viimastel aastatel on kašmiir kättesaadavam kui kunagi varem ja seda saavad endale lubada ka need, kes privilegeeritud seltskonda ei kuulu. Nii on moeloojad ja kiirmoebrändid hakanud kašmiiri aina enam kasutama. 

Kashmirist pärit hinnaline sall aastast 1851.

Kashmirist pärit hinnaline sall aastast 1851. (Mary Evans Picture / Scanpix)

Lühikeste varrukatega kašmiirkampsun 1953. aastast. 

Lühikeste varrukatega kašmiirkampsun 1953. aastast. (Mary Evans Picture / Scanpix)

USA näitleja Sarah Jessica Parker (55) kandis aastal 2018 New Yorgis Broadwayl esietendunud muusikali „Hello, Dolly!“ vaatama minnes šikki kašmiirmantlit.

USA näitleja Sarah Jessica Parker (55) kandis aastal 2018 New Yorgis Broadwayl esietendunud muusikali «Hello, Dolly!» vaatama minnes šikki kašmiirmantlit. (Sipa USA / Vida Press)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?