Mis täna tehtud, see homme hooleta! Kuidas kodu vananemiseks valmis sättida

Urve Vilk, 3. jaanuar 2021

Tänapäeval on ootuspärane elada 90aastaseks ja vanemakski. Seega on 50.–60. eluaastates – kui ollakse veel töised – paslik läbi mõelda, millist kodu mõnekümne aasta pärast vajatakse.

Paljud soovivad vananedes jääda elama oma koju harjumuspärastesse tingimustesse. Isegi ÜRO soovitab riikidel sellele igati kaasa aidata, et eakad saaksid elada oma kodus nii kaua kui võimalik. Muu hulgas saab vanu inimesi aidata kodu ümberehitusega, et nad seal turvaliselt toime tuleksid.

„Taludes, kus vanasti elas mitu põlvkonda ühise katuse all, olid asjad teisiti,“ tõdeb Hiiumaa omastehoolduse spetsialist ja koduhooldustöötaja Raili Mägi. „Meie ühiskonnas pole aga tavaks rääkida vananemisest, surmast ja matustest hoopiski mitte. Ühelt poolt on see inimlik, aga seda mõjutab ka aina kiiremini muutuv elulaad.“

Isegi seadused muutuvad kogu aeg. „Seepärast me ei tea, mida tulevikus tohib ja mida ei tohi. Näiteks oli meil teine pensionisammas, millesse tuli maksta. Siis aga öeldi, et vaadake ise edasi. See tekitab ebakindlust.“

Seda enam tasub igaühel oma tulevasele heaolule mõelda. Mis täna tehtud, see homme hooleta!

„Jala ette jäädes võib õlekõrs pikali lükata,“ meenutab Raili Mägi oma vanaema ütlust. 59aastasena saab ta sellest tõdemusest märksa paremini aru kui noorena. 

Kas ma ronin vanni ka viie aasta pärast? 

Esimene, mille kogenud omastehooldaja soovitab vanaduspõlvele mõeldes üle vaadata, ongi uksepakud: „Kui tulevikus läheb vaja ratastooli või rulaatorit, siis lävepakud on üks kindel murekoht, mis segama hakkab. Ja kui ratastooli vaja ei lähegi, on ikkagi lihtsam ringi kõndida, kui miskit pole segamas. Ka on kergem kodu puhtana hoida – nii et igal juhul  tervislikum.“

Kõige suuremat ümberehitust vajab Mägi kogemusel enamasti pesuruum, kus tasub vanni asemel eelistada madalat dušialust. „Dušinurgal ei pea olema seinu, piisab kardinastki, ent selle lävi peab olema madal. Kuigi praegu veel suudad vanni või kõrge lävega dušikabiini astuda, siis viie aasta pärast võib madal alus olla väga oluline. Olen sageli kokku puutunud probleemiga, et kõrgele astuda ei jaksata, pealegi on oht libedal pinnal kukkuda,“ ütleb ta. 

Seintele peaks saama kinnitada käetoed-pidemed ja alusele lisada dušitooli. „Võib-olla polegi neid vaja, ent nii on mugavam,“ ütleb Mägi. 

WC-poti ümber peaks olema niipalju vaba ruumi, et vajadusel saaks sellele kõrgenduse peale panna. Vanemas eas võib sellest palju kasu olla.

Pesuruumi põrand peab olema kergesti hooldatav ja libisemiskindlast materjalist. See käib muidugi ka köögi ja teiste ruumide kohta. „Vältida tuleks ka vaipa – sellestki võib saada õlekõrs,“ hoiatab omastehooldaja.

undefined (Pexels)

Kes toob tuppa puud ja tassib teisele korrusele?

Köögis võiks tähele panna, kas kõik vajalik on silmade kõrgusel. „Meie elamistes on köögikapid sageli nii kõrgel, et ülemistelt riiulitelt ei pruugita vanemas eas ilma kõrvalise abita enam asju kätte saada,“ ütleb Mägi. Lae alla küünitada pole eakana enam ohutu.  

Ka küttekolletest rääkides pole Mägi sõnul oluline ainult nende korrashoid, vaid jällegi – tasub mõelda ette. „Kolmekümne aasta pärast ei jaksa me enam puid teisele korrusele tassida. Tuleks selgeks teha, kes hakkab tulevikus puid muretsema, neid tuppa tooma, ahju kütma ja siibrit sulgema. Võib-olla tasub paigaldada hoopis soojuspump, sest nii on lihtsam ja tuba on soe.“

Ümberehitustööde hinnad

Tarviku paigaldamise tunnihind 50–75 eurot

Vanni eemaldamine ja põrandakatte vahetamine (ilma torusid liigutamata) 1000–2000 eurot

Vannitoa kapitaalremont koos torude ümberpaigutamise ja seinte ehitamisega (koos materjalidega) 3000–5000 eurot

Abivahendite hinnad

Allikas: ITAK

  • Tugikäepide 15–19 eurot
  • Dušiiste 30–60 eurot
  • Potikõrgendus 63–69 eurot
  • WC-käetugi 74–310 eurot
  • Dušitool 85–190 eurot
  • WC-tool 108–380 eurot

Soovitused kodu kohandamiseks

Väljapääs. Välisuks peaks olema 1,2 meetri laiune. Et mitte koju lõksu jääda, ei tohi teel välisukseni olla ühtegi trepiastet. Kogu elamine võiks olla ühel tasapinnal. Kui toad on siiski mitmel korrusel, tasub magamistuba ja vannituba tuua esimesele korrusele.

Lävepakud. Sagedane eaka kukkumise põhjus on lävepakk, eriti välisukse juures. 

Trepp. Keerdtrepp on eakale kasutu. Isegi kui teil tulevikus tugiraami või ratastooli vaja ei lähe, on ebakindlale jalale kõik trepid ohtlikud. Hoolitsege, et trepp oleks terve ja käsipuuga ning astmed poleks kulunud. Astmeservad võiks olla kaetud libisemiskindla kleepribaga ja tähistatud silmatorkava värviga. Ratastooli kasutamise korral on vaja astmetele paigaldada kaldtee. 

Vannituba. Peaks olema piisavalt ruumi, et liikuda seal raami või ratastooliga ja paigaldada seintele tugesid. Vann tasub vahetada äärteta dušialuse vastu, kuhu saab kergesti astuda või ratastooliga sõita. Vannitoas peaks olema libisemiskindel põrandakate.

Köök. Igale kapile-sahtlile peab ligi pääsema. Pliidi- ja ahjunupud peavad olema vaevata käsitsetavad.

Valgustus. Vanemas eas silmanägemine nõrgeneb, aga poolpimedas kobamine võib halvasti lõppeda. Hästi peavad olema valgustatud kodu sissepääs, trepp, köögi töötasapinnad, dušinurk ja kõik muud kohad, kus see on vajalik. 

Millele pöörata tähelepanu?

Käige oma kodu kõikides ruumides ringi ja vaadake need üle selle pilguga, mis võib tulevikus hakata liikumist takistama või kukkumisi põhjustama. Pöörake tähelepanu asjadele:

  • mida te ei pruugi kätte saada,
  • mis võivad kukkuda,
  • millega võite pimedas kokku põrgata.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?